poniedziałek, 29 października 2012

Fashion Moda

Stefan Eins urodził się w Pradze a dorastał w Gresten, w Austrii. W latach od 1971 roku do 1978 posiadał sklep na Mercer Street, który w jego zamyśle pełnił rolę secondhandu, centrum sztuki i nauki, technologii i fantastyki. Sam założyciel mieszkał w nim, by mógł być dostępny dla każdego przez całą dobę.  W 1978 roku zamknął go w poszukiwaniu bardziej wymagającego pola do popisu, niż to które skolonizowało SOHO (mieszczące się blisko ulicy, w której posiadał swój sklep.)


Przemierzał ulicę południowego Bronxu i znalazł pomieszczenie, które własnymi kosztami przywrócił do ładu. Chciał utworzyć pomost między biednym Bronxem a Manhattanem i sztuką, która w oczywisty sposób różniła się w tym miejscu.  Spotkał w okolicy ludzi swojego pokroju, którzy pomogli mu w remoncie zrabowanego podczas katastrofy energetycznej '77 obiektu oraz zapewnili ochronę. Pomieszczenie od frontu tworzyła wielka szklana płyta. Fashion Moda była zarządzana przez poetę muzyka Joe S. Lewis’a III. Galeria była wspomagana finansowo przez różnego rodzaju prywatne agencje. Nazwa Fashion Moda została napisana na frontowej ścianie w czterech językach: angielskim, chińskim, hiszpańskim i rosyjskim.
Stefan Eins (w środku). 
Poniższe zdjęcie przedstawia autora ów designu - Crash'a.
Otwarty w 1978 roku na Third Avenue w okolicy 147th ulicy, określony został jako „cultural concept”. To miejsce wolnej przestrzeni, otwarte na wszelkiego rodzaju formy sztuki, wystawy prac malarskich oraz graffiti, projekcje filmów, kolaborację artystów. Założeniem Eins’a było stworzenie centrum sztuki, rozwoju, wolnej myśli, nauki, będącej przeciwnością trendów panujących na Manhattanie. To tutaj początek profesjonalnej drogi twórczej miała Lady Pink, Lee, Daze.

Wielu artystów współpracujących z Fashion Moda była częścią Collaborative Projects, Inc. znanej jako Colab (założonej w 1978). To ogromna rzesza artystów z dolnego Manhattanu, której członkowie byli zrzeszeni w takich grupach jak: Judson Dance Group, 112 Greene St., Food, Space, A.I.R., Artists for Cultural Change i innych. Zajmowali się oni organizowaniem cyklicznych spotkań, podczas których przedmiotem ich kolaboracji stawały się: performance  teatr, kino, sztuka malowania. W roku 1977 jeden z członków Colab’u zorganizował show Municipal Arcade, w którym udział wzięło wielu późniejszych członków tego koletywu.
Jednum z członków Colab'u był Charlie Ahearn, zaś w Fashion Moda odbyłą się projekcja jego filmu z roku 1979 - Deadly Art Of Survival.

Pierwsza tego typu kolaboracja artystów Fashion Moda oraz Colab'u nastąpiła przy produkcji Time Square Show, w którym w jednym z odcinków wystąpiła ekipa Rock Steady Crew.

W odpowiedzi na swoją działalność, Fashion Moda została zaproszona, do wzięcia udziału w wystawie Documenta w muzeum Fridericianum w Kassel/Niemcy. 

Fashion Moda od samego początku działał inaczej niż pozostałe galerię, bliżej mu było raczej do happeningów, gdzie przedstawiano oburzające performensy. To miejsce, które jak żadne inne przełamywało stereotypy, skupiało się na komunikacji z sąsiedztwem (Bronx).
"'Community people can display their art work in a gallery setting that is a dynamic living enterprise." – Eins
To tutaj zawiązała się współpraca Jenny Holzer i Lady Pink; organizowało castingi do „żywych” rzeźb John Ahearn’a i Rigoberto Torres’a, to tu miejsce miały pierwsze spotkania Tim Rollins’a i KOS czy instalacja graffiti znana jako City Maze.

Pierwsza wystawa graffiti odbyła się pod koniec 1980 roku, od tamtego momentu swoje prace prezentowali tacy artyści jak: John Fekner, Jean Michael Basquiat, Jenny Holzer, Keith Haring, Crash, Lady Pink, MITCH, KEL, 139TH, DISCO 107.5, Futura 2000, ALI, Zephyr. Miejsce to gościło również Dj's, rapperów oraz bboys (RSC).
Galeria została zamknięta w 1993 roku. 

Brak komentarzy: