niedziela, 22 lutego 2015

Ellington Jordan ‎– Almost Home (2005)

Ellington Jordan znany także jako Fugi to muzyk z blisko 50-stoletnim doświadczeniem scenicznym. W roku 1968 wraz z muzykami Black Merda (zapoznaj się z ich biografią @) nagrał materiał na długo grający album Mary Don't Take Me on No Bad Trip. LP sygnowane lablem Funky Delicacies, ukazało się jednak dopiero w roku 1996.

Jego opowieść - można rzecz - to historia zmarnowanego talentu. Pierwsza muzyczna działalność to otoczenie wytwórni Chess Records w Detroit (warto wspomnieć, że jej właściciele byli Polakami). To dzięki jego znajomościom zaprzyjaźniona Black Merda wydała swój debiut w tejże stajni. Był bliskim przyjacielem Jimiego Hendrixa i Creedence. Jego nazwisko nierozerwalnie wiąże się z klasycznym utworem  I'd Rather Be A Blind Man, którego jest współautorem.

Utwór napisany wspólnie z Billy'm Fosterem, przeszedł do historii muzyki jako klasyk gatunku blues i soul. Był pierwszym utworem w repertuarze Etty James a w ciągu kolejnych lat został nagrany w różnych wersjach przez rzeszę muzyków.

Nie wiadomo czym właściwie zajmował na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Podobno wiele lat spędził w więzieniu, zaś od połowy pierwszej dekady nowego tysiąclecia, gdy zainteresowanie jego osobą oraz zespołem Black Merda wzrosło, udziela publicznych wystąpień.

Tytuł albumu Almost Home nawiązuje do zawartego w nim utworu. To opowieść z życia muzyka, który spotkał bezdomnego weterana Wojny w Wietnamie, który mimo zaszczytnych wojskowych odznaczeń, został wykluczony poza nawias społeczeństwa. Wrócił do ojczystego kraju, lecz nie czuł się w nim już swojsko, znaczenie słowa "dom" zmieniły traumatyczne przeżycia i tym czym, charakteryzuje się wojsko.


Brak komentarzy: