Widoczną na zdjęciu kopertę do płyty szelakowej posiadam od co najmniej piętnastu lat. W trakcie wielu momentów sprzątania, segregacji płyt etc. omijał ją nieszczęsny los wylądowania na śmietniku. Widziałem w tym relikcie polskiej fonografii pewną wartość. Czekałem więc na odpowiednią osobę, która się nim zainteresuje.
I tak całkiem przypadkowo dwa tygodnie temu skontaktowałem się z panem Adamem Howisem, właścicielem domeny polishjazz.pl.
Rozmowa trwała dość długo a pan Adam okazał się pasjonatem polskiej muzyki jazzowej. Słowo pasjonat nie jest w pełni miarodajne, bowiem w swoich poszukiwaniach ma na celu archiwizacje tejże muzyki.
Idealizm tak charakterystyczny dla młodego wieku, nie opuścił mojego rozmówcy w wieku emerytalnym. Sam opłaca domenę i kolekcjonuje nagrania oraz wszelkiej maści przedmioty związane z historią polskiego jazzu lat powojennych.
Na stronie polishjazz.pl pan Adam publikuje rzadkie informacje dotyczące historii polskiej muzyki synkopowanej. W zakładce POSZUKUJĘ, umieścił te płyty winylowe i cd, plakaty, afisze, których wciąż mu brakuje.
Na koniec warto dodać, że pan Adam współpracuje z Biblioteką Jazzu w Lesznie, gdzie wszystkie jego zbiory trafią po jego śmierci.
Cieszy mnie fakt, że poza kopertą posiadam kilka płyt, które trafią do kolekcji pana Adama. Poza nimi również pudełeczko z igłami do gramofonu.
Jeżeli posiadasz płyty lub inne artefakty związane z polskim jazzem i chcesz wesprzeć budowanie biblioteki polskiego jazzu a tym samym jego archiwizację, mającą celu uchronienie jego historii przed zapomnieniem, skontaktuj się z panem Adamem adam@polishjazz.pl, ze mną zostawiając komentarz pod tym postem lub kontaktując się za pośrednictwem Facebook'a.
Oficjalne otwarcie Biblioteki Jazzu w Lesznie planowane jest na 10 grudnia 2022.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz