czwartek, 3 maja 2012

Paul C. Mawhinney - Owner The Largest Vinyl Collection In The World

Record Rama to sklep muzyczny z CD's i Vinylami, mieszczący się w Pittsburgu, PA. Założony przez Paula Mawhinny'a, kolekcjonera płyt winylowych, który przyczynił się do sukcesu Davida Bowie'go, rekomendując jego nagrania szefowi RCA, Tomowi Cossie. Paul przygodę z biznesem muzycznym rozpoczął od kolekcjonowania płyt vinylowych. Gdy ich liczba przekroczyła 16,000  żona zasugerowała mu, by otworzył sklep z nośnikami muzycznymi. 
 Przez lata działalności kolekcja się powiększała, każda kupiona płyta, posiadała swój duplikat, skrzętnie skitrany w głębokich archiwach. Pomyślcie tylko: Biz Markie posiada dwie posiadłości, jedną z nich przeznacza na przechowywanie swoich płyt. Ile zatem domów wybudować by musiał Paul, wiedząc, że posiada dwa i pół miliona płyt winylowych! (milion albumów oraz półtorej miliona singli) ...
 ... czym posiada największą kolekcję płyt vinylowych na świecie. Ta niezwykła baza historii muzyki na świecie to zbiór 2,5 miliona płyt o napędzie 78 RPM oraz 45 RPM, LP oraz kasety magnetofonowe. Pan Paul posiada w swojej kolekcji 70% nagrań z lat 1948 - 1966.
W 2008 roku, w erze globalnego kryzysu, musiał zamknąć sklep. Wycenione na $50 milionów dolarów płyty, stara się sprzedać za "marne" trzy. Cierpi na chorobę oczu, prawie nie widzi. kto wie ile czasu minie, nim pozostanie mu tylko dźwięk ... Muzyka, która była i jest jego całym życiem:
"To co mnie rani to fakt, że nikt nie chcę zachować zbioru muzyki dla przyszłych pokoleń. Poświęciłem moje całe życie, by zdobyć taką kolekcję. Nikt nie rozumie czego dokonałem, co mam i co oferuje na sprzedaż."

W 1982 roku Paul wydał katalog nagrań z lat 1947 - 1982, zawierający 700 tysięcy pozycji. Od ponad dekady stara się sprzedać kolekcję, do tej pory nie otrzymał poważnej oferty zakupu. Z ciekawością, z ogromną ciekawością spędziłbym dni, tygodnie w jego archiwum, delektując się fakturą, zapachem, dźwiękiem wosków.

Brak komentarzy: