niedziela, 23 maja 2010

Break Dance 2 Get Your Chance - Dynamic Rockers & Dynamic Breakers Story...


Dynamic Rockers podobnie jak Rock Steady Crew byli w znacznym stopniu odpowiedzialni za dołączenie break'a do mainstreamu Kultury Hip Hop na przełomie lat 70. i 80. Pochodzący z Queens Dynamic Breakers w rzeczywistości byli częścią większej zorganizowanej załogi Dynamic Rockers, którzy stoczyli legendarną uliczną walkę z Rock Stedy Crew przed Lincoln Center na Manhattanie, podobnie jak ekipa United Skates of America w filmie Style Wars w reżyserii Tony'ego Silver'a.

Styl Dynamic Rockers to typowy oldschool style bboy'ingu, połączony z elementami akrobatyki, gimnastycznych popisów, footworków podobnie jak rywalizujące z nimi ekipy z Bronx'u. Wizualnie umiejętności grupy (dla niewtajemniczonych) mogły by się wydawać akrobatyką niż prawdziwym breakdancem, ale z drugiej strony co może być bardziej istotne niż swój własny niepowtarzalny styl... Breakdance pod tym względem wydaje się mieć nieograniczony potencjał i jest sztuką samą w sobie...

Dynamic Breakers została powołana gdy czterech bboyi zdecydowało się na podpisanie umowy z nowo powstałą firmą menadżerską Breakdance International. W jej skład weszli Kano, Spider, Airbourne oraz Flip. Ta czwórka była wcześniej odpowiedzialna za akrobatyczny styl i umiejętności Dynamic Rockers, których początki to wspólne zajęcia w drużynie gimnastycznej w Hillcrest High School w Queens, skąd większość członków grupy się znała. Po pewnym czasie dołączył do nich piąty breaker z New Jersey. Deuce był mistrzem niezwykle długiego head-spin'a, a jego znakiem rozpoznawczym była chusta którą zawiązywał na głowie przed swoim firmowym popisem.

Pod wpływem firmy zarządzającej grupa ćwiczyła choreografie, stając się bardziej profesjonalnym tanecznym zespołem ściśle współpracującym ze sobą. Rutyna pozwoliła im na podpisanie kontraktów na występy pokazowe w nowojorskich nocnych klubach. Pierwsze komercyjne pokazy przyszły wraz z programem That's Incredible. Był to show który ukazał się w telewizji publicznej, w tym samym czasie co słynna scena z udziałem Rock Stedy Crew w filme Flashdance, którego reżyserem był Adrian Lynn.

Powszechnie wiadomo o tym, że Rock Steady Crew są pionierską grupą która przedstawiła breakdance szerszemu gronu odbiorców, nikt temu nie zaprzeczy, ale to Dynamic Breakers wcześniej zyskali szerszą uwagę w kraju, biorąc udział w filmach "Delivery Boys", "The Exterminator" i "The Last Dragon". W The New Show dla stacji NBC, zakręcili aktorką Penny Marshall, która na własnej skórze przekonała się co znaczy m.in. head-spin'...Pojawiali się również w nowojorskiej stacji ABC, w konkursie talentów stacji WABC-Channel 7 (sponsorowanej przez firmę Swatch, która została sponsorem Fresh Fest Tour), gdzie zajęli pierwsze miejsce. Główną nagrodą był udział w filmie "Beat Street" który wyreżyserował Stan Lathan. Produkcją filmu zajął się Harry Belafonte, współpracujący z firmą menadżerską Breakdance International, która jak wiadomo prowadziła interesy Dynamic Breakers. Niestety w wyniku nieporozumień między firmą i producentami (na tle finansowym), w filmie nie wystąpili... W ich miejsce tańczyli Rock Steady Crew i New York City Breakers.

Dynamic Breakers to nie tylko breakdance crew... Dwa single nagrane dla Sunnyview Records: Dynamic (Total Control) & Kim były kolejną dawką dobrego oldschoolowego klimatu tym razem muzycznego. Kawałek Dynamic miał być w rzeczywistości duetem z grupą Total Control. Jej członkowie: MC Dynamike i MC Frankie Dee wspomagani przez DJ'a Johnny Juice'a byli starymi znajomymi z Hillcrest High School. MC Dynamike należał do grupy gimnastycznej wraz z oryginalną czwórką chłopaków ze starej ekipy Dynamic Rockers. Pod wpływem ich udziału w programie telewizyjnym, napisał rymy do w/w numeru. Firma Breakdance International załatwiła wszystkie formalności i tak w 1984 roku ukazał się ich wspólny singiel. Produkcją podkładu zajął się Cozmo D z grupy Newcleus. Drugi utwór z płyty... Kim był już samodzielnym dziełem Dynamic Breakers, a Dynamike wraz z Dj'em Johnnym Juice'm dołączyli do Newcleus, rozwiązując tym samym projekt Total Control...

Ciekawostką jest kolejny projekt Break Machine, którego korzenie to Dynamic Rockers. A dokładnie m.in. bboy Lindell Blake, jest odpowiedzialny za stworzenie takie numerów jak Street Dance czy Break Dance Party, które są klasykami gatunku bboy groove's.

Peace!

Brak komentarzy: