niedziela, 9 maja 2010

The Beginnings Of Gangsta Rap: The 3 That Started It All

Gangsta rap. Termin prawdopodobnie użyty przez Dr.Dre za czasów NWA podczas jednego z wywiadów, a podchwycony przez media oznaczający styl rapu, który był na ustach Ameryki przez prawie dekadę i przerażał białą społeczność, której dzieciaki masowo słuchały historii prosto z biednych dzielnic, gdzie śmierć, narkotyki i ubóstwo to porządek dzienny. Ale jak to się zaczęło? Jak cała kultura Hip-Hop na Wschodnim Wybrzeżu, jednak nie w Nowym Jorku. Genezą gangsta rapu jest Filadelfia, zaś jego pierwszym przedstawicielem Schooly D. Osobie Schooly'ego D należało by poświęcić osobny post, jednak on we własnym niezależnym labelu Schooly D Records wypuścił utwór "PSK (What Does It Mean?)". Był to pierwszy utwór, który mówił o gangu a mianowicie o Park Side Killers, do którego należał raper.

Jednakże jak wiadomo styl gangsta, przyjął swą formę w LA, gdzie powstał kolejny kamień milowy jeśli chodzi o ten styl muzyczny. Mianowicie Ice-T w 1986 roku nakładem Techno Hop Records wypuścił singiel "Doggin' The Wax", gdzie na stronie B znalazł się kawałek "6 'N The Mornin". Numer ten znalazł się potem na wydanym w 1987 roku debiutanckim LP Ice'a-T "Rhyme Pays".

I na koniec kawałek, który ostatecznie zaważył na stylu i formie gangsta rapu. Mianowicie chodzi o "Boyz N The Hood" NWA. Napisany przez Ice Cube'a, wyprodukowany przez Dr.Dre a zarapowany przez Eazy'ego-E kawałek został początkowo napisany dla nowojorskiej grupy HBO, jednak oni odmówili wykonania go gdyż był "Too Westcoast". I rzeczywiście to co słyszymy w "Boyz N The Hood" zaważyło na późniejszych utworach gangsta rapowych. Kawałek po raz pierwszy usłyszeć można było na debiucie NWA "NWA & The Posse" (1987), by poprawioną wersję usłyszeć na wydanym rok później debiucie solowym założyciela Ruthless Records "Eazy-Duz-It".

Jak słyszymy, brzmienie podkładów i rymowanie było typowo oldschoolowe, jednak zwłaszcza na dwóch ostatnich kawałkach słychać powiew nowego stylu, który od tej pory zdobywał coraz większą popularność aby ostatecznie w 1993 roku niemal całkowicie zdominować rap.

Brak komentarzy: