wtorek, 31 maja 2011

Jeru The Damaja D Original Dirty Rotten Scoundrel


Kendrick Jeru Davis 14.02.1972., Brooklyn, NY.

Pełny pseudonim artystyczny Jeru brzmi: "Jeru The Damaja: D Original Dirty Rotten Scoundrel". Przez jakiś czas zarabiał na życie, zmieniając opony w autobusach amerykańskich linii dalekobieżnych "Greyhound". Pierwsze taśmy demo nagrał z zaprzyjaźnionym disc jockey'em PF Cuttin'em. Po raz pierwszy pojawił się w klipie "Manifest" Gang Starr'a, z której członkami przyjaźni się od dawna. Wiele razy występowali razem podczas tras koncertowych. Swój hardcore'owy styl rodem z Brooklyńskich ulic, zaprezentował na trzeciej płycie zespołu Daily Operation, wydanej w 1992 roku. Premier za pomoc, odwdzięczył się, produkując debiutancki solowy album Jeru, a wcześniej singiel "Come Clean", wydany przez wytwórnię Ill-kid Records, należącą do Guru. Jeru The Damaja, zdacydowanie opowiada się za zasadami starej szkoły:

Dawniej w rymowaniu chodziło o umiejętności, chciałbym do tego wrócić i wtedy okazało by się, kto jest prawdziwym facetem...

Sun Rises In The East, zebrał pochlebne recenzje zarówno w sferze muzycznej jak i lirycznej. Jej sukces niewątpliwie zawdzięcza znakomitym umiejętnością producenckim Premier'a oraz własnemu klarownemu, emocjonalnemu stylowi rymowania. Wraz z O.C. i Chubb Rock'iem wystąpił w drugiej edycji Crooklyn Dodgers, nagrywając kawałek do filmu Spike'a Lee "Clockers". Drugi solowy album, również był nadzorowany przez DJ Premier'a, podobnie jak pierwszy zawierał teksty świadczące o krytycznym nastawieniu artysty do rzeczywistości. Dzięki takiemu a nie innemu spojrzeniu na świat, zystał szacunek i przydomek "Proroka".

(LP) Jeru The Damaja - Sun Rises In The East (1994)


(LP) Jeru The Damaja - Wrath Of The Math (1996)

Brak komentarzy: