czwartek, 28 kwietnia 2011

All Hail The Queen - Latifah Story


Dana Owens 18.03.1970., Nemark, NJ.

Pojawiła się na scenie muzycznej pod koniec lat 80., prezentując styl nawiązujący do tradycji gatunków jazz i soul. Pracując w Burger King'u, zdołała zrealizować swoje młodzieńcze postanowienia, aby przeciwstawić się mizoginistycznie nastawionym artystom (mowa tutaj o płci męskiej) i jednocześnie zapewnić równy udział w tworzeniu dobrej muzyki również kobietom. Chodząc do szkoły średniej, współpracowała z żeńskim zespołem Ladies Fresh. W 1988 roku, mając 18 lat, wydała swój debiutancki singiel "Wrath Of My Madness". Rok później ukazał się jej pierwszy album, który zebrał entuzjastyczne recenzje, a o niej samej mówiono: "Doświadczona głowa, na młodym karku". Na sukces niewątpliwie miały wpływ fachowe porady, których udzielili Daddy-O, KRS-One, DJ Mark 45 King czy członkowie De La Soul. W porównaniu z charakterystycznym dla drugiej płyty brzmieniem soul i reggae, nagrany dla wytwórni Motown, trzeci album skłaniał się bardziej w kierunku wyszukanego, nowoczesnego hip-hopu'u. Później Latifah rozpoczęła karierę aktorską i zagrała w takich filmach jak "Juice", "Jungle Fever", "House Party 2". Najbardziej została zapamiętana w kasowej komedii obyczajowej z wyłącznie czarną obsadą "Living Single". Jakby tego było mało, w 1993 roku założyła własną wytwórnię płytową Flavor Unit oraz firmę menadżerską, dzięki którym ukazywały się zarówno jej nagrania, jak i innych młodych grup. Na pierwszym albumie wydanym przez nową firmę Roll Wit Tha Flava , pojawiła się cała plejada gwiazd... Treach z Naughty By Nature, Chip-Fu z Fu-Schnickens, Dres z Black Sheep czy D-Nice. Artystka wystąpiła gościnnie na singlu Shabba Ranks "Watcha Gonna Do". Przedtem nagrywała razem z De La Soul "Mama Gave Birth To Soul Children" i Monie Love "Ladies First". Latifah prezentuje w swojej twórczości inteligentny przekrój hiphopowych wpływów. Chociaż jest zagorzałą zwolenniczką walki rasowej, jest również córką i siostrą policjanta. Krążek Black Regin jest płytą dedykawaną zmarłemu bratu:

"Znam dwie strony medalu. Doświadczyłam przemocy i byłam ofiarą policji, nadużywającej swojej władzy. Z drugiej strony jednak, policjanci giną każdego dnia, a ludzie mają ich gdzieś".

W swojej tworczości często gwałtowna, co dawało do myślenia aby odpowiednim okazał się jej arabski przydomek "Latifah" (delikatny, wrażliwy). W Kulturze Hip Hop jest jednak uważana za wzorzec bardzo pozytywny dla młodych czarnoskórych kobiet i mężczyzn. "Zastań lekarzem, prawnikiem, byle nie gangsterem" - mówi. Podobnie jak w jednym z jej utworów z Black Regin "Who You Callin' A Bitch"... To w U.N.I.T.Y. Latifah zdecydowanie nawołuje do jedności...

(''12) Queen Latifah - U.N.I.T.Y. (1993)


(LP) Queen Latifah - All Hail The Queen (1989)

(LP) Queen Latifah - Nature Of A Sista' (1991)

(LP) Queen Latifah - Black Regin (1993)


Peace & U.N.I.T.Y.!

Brak komentarzy: