piątek, 4 listopada 2011

ROCKING


Historia

Taniec Rock znany także jako Uprock, jest bardzo uduchowionym i konkurencyjnym tańcem ulicznym. Narodził się na Brooklynie w strefie Bushwick pomiędzy rokiem 1967 i 1968, jego twórcami byli Rubberband Man i Apache żyjący w środowisku gangów Nowego Jorku. Z początkiem lat 70 przestano kojarzyć Rocking z gangami, przez co zyskał on szerszą popularność. Po pewnym czasie popularnie używaną nazwę Rock/Rocking zmieniono na Uprock, gdyż dość często ludzie przychodzili na Jam Rockingowy z myślą o wzięciu udziału w koncercie grupy rockowej.
W latach `80 Rocking na rzecz młodszego tańca Bboyingu zszedł na dalszy plan i stracił popularność, istniał w podziemiu aż do końca lat `90 kiedy to bboy Numbers zainteresowany historią tańca postanowił zgłębić tajniki Rockingu odnajdując pionierów z Brooklynu. Dziś Rock przeżywa swe odrodzenie, gdyż coraz więcej ludzi zaczyna interesować się tym oryginalnym tańcem.

Rocking w Polsce

Pierwsza w Polsce ekipa Rockingowa została założona (w roku 2007) przez dwóch członków wywodzącej się z Ostrowa grupy Milion Wody, która wielokrotnie prezentowała się na wielu imprezach, a także zawodach w całej Polsce. W pewnym momencie jednak Wawix i Suseł zaczęli szukać czegoś zawierającego więcej elementów tanecznych połączonych z surowym ulicznym stylem. Tak natrafili na Rocking. Tą inicjatywą zainteresowali się także inni tancerze i z pomocą Krótkiego, odbyły się w Ostrowie Wielkopolskim pierwsze warsztaty Rockingowe z Warym - reprezentującym legendarną ekipę z Brooklynu, Dynasty Rockers. Od tego czasu team działał pod nazwą Nasty Burners, jednak od początku równie zainteresowany tym stylem tańca był także Kostek z ekipy Sinior Skład. Przyjęcie Kostka do ekipy zbiegło się ze zmianą jej nazwy, a wszystko za sprawą legendarnego tancerza King Uprocka, który obserwując śmiałe poczynania tancerzy zasugerował zmianę nazwy na Rockin with Flavor. Członkowie tej ekipy starają się reprezentować ten styl gdzie tylko można podróżując po Polsce i zagranicy.

Zasady

Rock tańczy się w synchronizacji z rytmem muzyki Soul i Funk, czasem niektórych utworów Rockowych. Taniec ten składa się z przesuwania stóp, obrotów, spinów, ruchów Freestyle'owych, razem z nagłymi ruchami ciała zwanymi „Jerkami” i gestykulowaniem rękami zwanymi Burn`ami. Taniec ten angażuje dwóch lub więcej tancerzy, którzy tańczą osobno lub jako drużyna, tańcząc na przemian lub równocześnie. Takie wykonanie tego tańca nazywa się Battle. Uprockerzy lub Rockerzy walczą przez czas całego utworu – od początku do końca w liniowej formacji zwanej „Apache Line”. Apache Line pozwala dwóm tancerzom lub dwóm ekipom (grupom tańczącym) stać naprzeciwko siebie twarzą w twarz co pozwala kierować Burny prosto w przeciwnika. Mimo, że czasami rockerzy wykonują wulgarne i pełne przemocy ruchy podczas wykonywania Burnów, kontakt fizyczny jest niedozwolony i jest on zazwyczaj objawem braku doświadczenia. Doświadczony rocker nigdy nie użyje fizycznego kontaktu by „spalić” swojego przeciwnika. Rockerzy doskonale znają utwory do których tańczą, używają słów jak i każdego elementu muzyki by przewyższyć przeciwnika. By opanować Rock potrzebne Ci są: dyscyplina, cierpliwość, serce, dusza i wiedza.

By uchwycić esencję tego tańca i by zostać dobrym Uprockerem, NAJWAŻNIEJSZĄ rzeczą jest poznanie HISTORII Rockingu i tzw. klasycznych utworów, które każdy rocker powinien znać, rozbudowują one znajomość tworzenia i składni utworu muzycznego przez co w przyszłości ułatwia to taniec nawet do nieznanych utworów, tak jakby znało się je od deski do deski.

Forma walki

Walka Rockowa jest całkiem podobna do walki Bboyowej. W obu przypadkach, naprzeciwko siebie staje dwóch przeciwników lub dwie ekipy. Istnieje jednak jedna wielka różnica między tymi pojedynkami… Rockerzy tańczą do całego utworu, kiedy Bboye tańczą wyłącznie do Breaku. Rockerzy potrzebują indywidualnego przeciwnika lub grupy ustawionej w Apache Line, Bboye zaś rozgrywają walki w kółku. Muzyka wyznacza Rockerowi kiedy wykonywać Burny, Jerki jak i Freestyle, dlatego też znajomość muzyki jest kluczem do zwycięstwa podczas walki. Każdy Rocker musi trzymać linię w formacji dopóki ktoś nie klepnie go w ramie by inny Rocker mógł zająć jego miejsce lub dopóki przeciwnik się nie podda. Rocker musi wykonywać Jerki, Burny lub swoje własne dynamiczne ruchy do break beatu, a Freestylować i wykonywać Freestyle`owe Burny do reszty utworu. Rockerzy tańczą tak by stworzyć iluzję opowiadania jakiejś historii. To coś zupełnie niepodobne do Bboy'i, którzy wchodzą i tańczą do poszczególnego fragmentu utworu. Kiedy Rockerzy toczą Walkę, mogą zostać klepnięci w ramię przez innego Rockera by jego miejsce w Walce zajął inny członek ekipy, on lub ona wychodzi wtedy z Apache Line, a jego miejsce zajmuje następny Rocker. To dowód szacunku dla obu Rockerów.

W Apache, Line Rockerzy muszą pozostawać w formacji liniowej, mogą jednak zamieniać uczestników nie przerywając Walki. Freestyle lub rutyny wykonywane są dopóki nie rozpocznie się break beat utworu. Podczas Break beatu obaj Rockerzy muszą wykonywać Burny lub Jerki bez kontaktu fizycznego. Kiedy dojdzie do kontaktu fizycznego, nie uznaję się punktu lub Burna winnemu. Walka Rockingowa nie polega jednak na wykonywaniu Burna za Burnem, ważna jest ciągła rotacja Burnów i Jerków po to by dać przeciwnikowi czas i miejsce do wykonania Burna z klasą (stylem). Pamiętajcie, ze to znajomość muzyki i styl zwycięża we względach Rockera.

Rock, a Top Rock


Częstym zjawiskiem jest mylenie, szczególnie przez środowisko bboyowe, top rocku z rockingiem. Uważa się, że uprock to wyłącznie przysiady, które są częścią top rocku. Oczywiście jest to nieprawda, Rock/Uprock to oddzielny taniec posiadający swe podstawy i zasady, tak samo jak Popping, Locking czy Bboying.
Należy pamiętać, że rocking kieruje się innymi zasadami niż Top rock i http://www.blogger.com/img/blank.gifchoćhttp://www.blogger.com/img/blahttp://www.blogger.com/img/blank.gifnk.gif oba style bardzo się przypominają, dzieli je więcej niż łączy. Zasadniczą różnicą są Jerki, których nie powinno się wykonywać podczas robienia top rocku, drugą dużą różnicą jest wykonanie poszczególnych kroków. W top rocku chodzi o postawę agresywną, dynamiczną i pewną siebie, zaś w rockingu dynamika nie jest aż tak ważna, gdyż najważniejsza jest kontrola, opanowanie, lekkość i płynność.


Autor - Wawix

By zgłębić wiedzę na temat Rockingu zapraszam na :

Rockin / Rock Dance – Polska
www.rockdance.fora.pl
www.facebook.com/RockDanceForum

Brak komentarzy: