czwartek, 7 stycznia 2010

Life Goes Up & Down - Lovebug Starski


Kevin Smith (19.06.1961), weteran i pionier nowojorskiej sceny hip hop. Urodził się i wychował w mieście które zrodziło tę kulturę, więc określenia na jego temat nie są przesadzone.

Miał ogromny wkład w rozwój wielkich prywatek, kiedy jako członek gangu The Black Spades, przestawiał między blokami głośniki wielkości lodówki.

Jako smarkacz zaczął miksować płyty i przyjął pseudonim z popularnego filmu telewizyjnego "Starski & Hutch". Starski występował zazwyczaj w dwoma gramofonami w parkach Bronsku lub miksował na imprezach. Jako jeden z pierwszych zaczął rapować (choć nigdy nie udało się zarejestrować jego głosu z tamtych pamiętnych występów i nie ma ku temu jednoznacznych dowodów...
Pozostają opowieści naocznych świadków tamtych wydarzeń), na tle puszczanych przez siebie numerów.

Jako, że był zbyt młody, udając członka obsługi, Starski wkradał się do Club 371, gdzie pracowali jego koledzy po fachu DJ Hollywood czy Peter "DJ" Jones. Wkrótce zaczął występy w takich miejscach jak Dancetaria czy Stardust Ballroom. Ostatecznie zaoferowano mu stałe miejsce w Disco Fever, pierwszym prawdziwym klubie rapowym w Bronksie, gdzie managerem i prowadzącym imprezy był m.in. Kool DJ Herc.


"Love Bug" Starsky live at Disco Fever 84'
W 1981 roku wydał swój pierwszy singiel "Positive Life", a krótko po tym kolejny "Funky Pledge", typowy dla niego rap z przesłaniem głoszącym celowość edukacji, odpowiedzialności i samoakceptacji. W 1983 roku kiedy hip hop zaczął wychodzić z podziemia, Starski podpisał kontrakt z Fever Records, będącą własnością Sala Abatiello - managera Disco Fever. Singiel z nagraniem "You Gotta Belive" sprzedano w prawie milionowym nakładzie i został wykorzystany jako motyw przewodni w programie Big Break Dance Contest stacji WABC. Po nim pojawił się doskonały "Do the Right Thing", produkcji Kurtis'a Blow oraz tytułowy motyw do filmu "Rappin'". W 1986 roku popularnością cieszyły się "House Rocker" i "Amityville". Przez pewien czas w połowie lat 80. wydawało się, że Starski w końcu zdobędzie sławę. Widywany z Lutherem Vandrossem, Sade Adu i Michaelem Jacksonem zapewnił sobie kontrakt z firmą Epic. Niestety, wydany album przeszedł bez echa i Starski stał się jeszcze jednym pionierem gatunku, który nie sprostał oczekiwaniom otoczenia. Raper popadł w nałóg narkotykowy i wrócił na ulicę, a w 1987 roku został aresztowany za posiadanie kokainy. Na wolność wyszedł w 1991 roku i wrócił do Disco Fever...

Love Bug Starsky - House Rocker LP (Epic 1986)

We Gotta Rhyme All The Time!
W klipie wykorzystano fragmenty dokumentu produkcji niemiecko-holenderskiej "Big Fun In Big Town" NYC 1986 opowiadającym o środowisku kultury Hip Hop lat 80!

Numer "Możesz mówić co chcesz" to jeden z tych oldschoolowych brzmień, które wyrażają się muzyczną i liryczną "pełną gębą". Myślę sobie... Wielka szkoda, że niektórym właśnie tak życie się układa... Ale z drugiej strony "Love Bug" był i jest pionierem swoich czasów "U Can Say What You Wanna Say". Respect 2 Love Bug! Peace!

Brak komentarzy: