sobota, 2 maja 2009

Graffiti Rock (1984) reż. Michael Holman

Rozpoczynając kolekcję HipHop Movies - Fundamentals na pierwszy ogień prezentujemy Graffiti Rock. Wydany w 1984 roku, pilot telewizyjnej serii, która miała na celu promocję kultury hiphopowej. Kontynuuje on koncepcję muzycznego show jak legendarny Soul Train gdzie zagrali tacy funky people jak m.in. Al Green czy George Duke. Niestety, w przeciwieństwie do wielkiego powodzenia Soul'owego Pociągu, Graffiti Rock skończył się tak szybko, jak się zaczął - tylko na tym jednym odcinku. Najwyraźniej wielkim korporacjom nie spodobała się koncepcja młodzieżowego, undergroundowego movementu, który wychodził poza swoje ramy czasowe i wyrzucili ich z zaplanowanej ramówki. Pomysłodawca oraz prowadzący program - Michael Holman ze swoim cold chillin' sposobem wypowiedzi, przeplatanych rymami wprowadza nas na minimalistycznie urządzony plan zapełniony tańcerzami, graffiti autorstwa Grima. Pomagają mu w tym co-hosts - Kool Moe Dee i Special K, a za gramofonami dj Jimmie Jaz.


New York City Breakers, w składzie Powerful Pexter, Mr Wave, Glide Master, Action, Flip Rock, Lil Lep, Kid Nice oraz Icy Ice, mają swoje pięć minut na break'a i electro boogie na kosmicznym podkładzie Planet Patrol - Play At Your Own Risk. Po ich występie na scenę wchodzą ubrani w skórę, adidasy bez sznurówek i kapelusze, czyli znak rozpoznawczy - Run DMC. Sucker MC's, który wykonują bezproblemowo mógłby zostać połączony z pokazem NYCB.

Poza wyskakującymi w kółko chmurkami z prostymi napisami Word czy Fresh w komiksowej jak i graficiarskiej formie, na ekranie pojawia się definicja samego HipHopu. Holman opisuje technikę skreczu - "Dj Jimmie Jaz (...) cuts the record back & forth against the needle, back & forth, makin' it scratch".

Jest też pogadanka na temat stylu czyli to co oldschoolowe koty lubią najbardziej - Kangole, Cazal'e, Adidasy i fat lace'y.
- How do You rock your hat man?
- A sported fresh, homes

Dodatkowo aby rozciągnać długość DVD (sam odcinek GR to 24 minuty), dodano fristajle na mic'u jak i sztukę w aerozolu, występy Fab 5 Freddy'ego, Doug E Fresh'a czy live set dj Jazzy Jaya, kręcone kamerą z niższej półki, dając w sumie ponad godzinę materiału.

Chociaż sam show ociera się o cienką granicę kreatywności z kiczem lat osiemdziesiątych, jest on historycznym punktem w rozwoju HipHopu.

"All You Hip-Hoppers (...) just tune into the funky fresh show! So don't touch the dial, Just No Way, because Graffiti Rock is here to staaay.."


KUP
Amazon
Najtaniej na ebayu - SuperMartUsaNew York City Breakers


Dla oszczędnych albo na wyjeździe - pełna wersja odcinka na vimeo

Brak komentarzy: