niedziela, 25 grudnia 2011

NY77 The Coolest Year In Hell (2007) reż. Henry Corra

Nominowany do nagrody Emmy obraz, zainteresuję tych, którzy w historii hip hop kultury dociekają nie tylko samych wątków biograficznych artystów, co płaszczyzn socjologicznych towarzyszących narodzinom tego niezwykłego ruchu społecznego. Rok 1977 dla Nowego Yorku był szczególny. Miasto wstrząsane morderstwami Son of Sam'a (44 Caliber Killer), seryjnego zabójcy, który rzekomo słyszał głosy wydawane przez psa swoich sąsiadów (sic!), nakłaniające go do zabójstw. Został skazany na 364 lata pozbawienia wolności. Legendarny, postpunkowy klub CBGB przeżywał okres swojej świetności, goszcząc między innymi grupy: The Ramones, Blondie, Sex Pistols .... Według danych nowojorskiej policji, porządku na ulicach strzegło pięć tysięcy mundurowych.

Dokument został podzielony na sześć części, które nawiązując do siebie nawzajem, przenoszą nas na ulicę i do klubów Nowego Yorku. Studio 54, Disco Fever (w którym swój sceniczny debiut zaliczyli RUN DMC i Ś.p. Heavy D), jednodniowy zastój w przerwie dostawy prądu (z 13 na 14 lipca 1977), spowodował zamieszki, masowe grabieże sklepów i co ważne dla rozwijającego się ruchu hip hop - w niewyjaśniony sposób przyczynił się do jego rozwoju (niespodziewanie dzień po tym zdarzeniu, wielu niezamożnych, marzących o didżejskim sprzęcie ludzi, nabyło gramofony, mixery, głośniki). Wydarzenie to pozwoliło także, zdobyć tytuł burmistrza Edwardowi Koch'owi  (który po kilku latach, dziękować będzie ojcom KHH za ich wkład w budowanie 'pozytywnej' alternatywy dla młodych ludzi). Tło polityczne, sąsiedztwo pierwszych hip hopowców i punków, uliczne zamieszki ... warto poznać prawdziwe okoliczności tworzenia się KHH.

Ciekawa narracja przeplatana unikalnymi zdjęcia z epoki, oryginalna grafika oraz nietuzinkowi goście, stanowią niezły kąsek dla każdego Oldschoolersa.


Występują (między innymi):

Sal Abbatiello (właściciel Disco Fever),
Afrika Bambaataa,
Sweet G,
Dj Disco Wiz,
Gloria Gaynor,
'Lee' George Quinones,
Tommy Ramone,
KRS-One,
Ed Koch,
Frankie Knuckles,
D.J. Hollywood,
Grandmaster Caz,
Blade!

Poniższe zdjęcia przedstawiają sytuację, wywołane zamieszkami (Blackout) z 13 i 14 lipca 1977 roku.

Brak komentarzy: