piątek, 23 grudnia 2011

The Education of Sonny Carson (1974) Reż. Michael Campus

Biograficzny film powstały na podstawie bestsellerowej, autobiograficznej książki Mwlina Imiri Abubadika, znanego jako Sonny Carson (Maj 22, 1936 — Grudzień 20, 2002). Jego historia stanowi doskonały przykład przemiany młodego człowieka, od członka gangu po pełnego świadomości, przywódcy czarnej społeczności i 'opiekuna swojego sąsiedztwa'. Urodzony w 1936 w Południowej Carolinie, jako dziecko przeprowadził się z rodziną do nowojorskiego Brooklynu. Brał udział w wojnie koreańskiej. Zapytany przez Koreańczyka:
"Why would a black man fight for a country that would not let you drink from the same water fountain in Mississippi?" 
.... prawdopodobnie obudziło w nim potrzebę edukacji (Przemianę wywołał w nim także pobyt w więzieniu i heroinowe uzależnienie jego dziewczyny). Powrócił do NY, gdzie zainteresował się prawami cywilnymi, stał się aktywistą. Przez krótki czas był dilerem, zajmował się także rozbojami. Rozpoczął pracę dla CORE (Congress of Racial Equality)  - organizacji walczącej na rzecz przywrócenia praw obywatelskich dla Afroamerykanów.

Film zrealizowany za jeden milion dolarów, jest szalenie ciekawym spojrzeniem na życie Afroamerykanów w okresie trwania Zimnej Wojny. Film porusza tematykę ulicznych gangów i przemocy (scena, w której Sonny jest bity przez policjantów, jakby to nie zabrzmiało, wywołała u mnie poruszenie z uwagi na jej artyzm). Dialogi z tego filmu posłużyły, jako sample, cuty między innymi: Lauryn Hill, Congress of RThe Wu-Tang Clan, Prodigy of Mobb Deep, AZ, Common, Ghostface Killahcial Equality i innym. Oprócz oczywistych hip hopowych (USA) wpływów, ogromnej pracy na rzecz poprawy życia zwykłych mieszkańców swojej okolicy, Sonny Carson jest ojcem Professor'a X z X Clanu.

Zapraszam do obejrzenia mixu najlepszych scen mojego autorstwa:

Brak komentarzy: