środa, 17 października 2012

Fight For Right - Frances Benjamin Johnston

Urodzonona w epoce wiktoriańskiej Frances (1864 – 1952), stanowi jeden ze zdecydowanie niewielu przypadków, w których kobieta, mająca w społeczeństwie ustalone zadania i przywileje, obrała drogę działalności twórczej. Urodzona w rodzine o ugruntowanej pozycji społecznej, miała możliwość studiowania na prestizowych uczelniach: Académie Julian w Paryżu, prywatnej szkole malarskiej oraz na Washington Students League. Podczas studiów zainetersowała się fotografią. Pobierała nauki u George'a Eastmana, założyciela firmy Kodak.

Rodzinne wpływy dały jej szanse o jakiej żadna kobieta z Zachodu nie mogła wtedy marzyć, sesje zdjęciowe w Białym Domu. Prestiż i ranga tego miejsca, nie emanowały jednak ze strony jej konkurentów - "męskiej" reprezentacji zawodu fotografa. Mimo statusu bogatej rodziny, w świecie, który pozbawiał kobiety podstawowych praw do samospełnienia, była wciąż traktowana z wyższością, obojętnnością.

Chociarz te słowo kojarzyło mi się ambiwalentnie, Frances podobnie jak nasza rodaczka (Maria Salomea Skłodowska-Curie) była głosem kobiet, feministką pragnącą prawdziwych zmian. Jej wyraźny sprzeciw oraz  postawa, zostały uwiecznione na powyższym autoportretycznym zdjęciu.

Frances jest jedna z pierszych kobiecych fotoreporterów amerykańskich ....

W swoim katalogu ma portrety znaczących postaci, Martk'a Twain'a, Graham'a Bell'a ...
 Archiwum zdjęć Frances Benjamin Johnston oraz jej oficjalna strona @

Brak komentarzy: