niedziela, 21 października 2012

Early New York Subway Graffiti 1973-1975 (2011) by Keith Baugh

Keith Baugh ta pozycja wypełnia lukę w archiwizacji graffiti z NY. Pierwszą pozycją opisującą ten fenomen była książka Johna Naar'sa z 1973 roku - The Faith of Graffiti and The Birth of Graffiti. Jednak dopiero Martha Cooper wraz z Henry'm Chalfant'em skupili się na pociągach, jako nowym wyrazie ekspresji rewolucyjnej myśli. Album Keitha Baugh'a dołącza do grona tych znaczących fotografów historii kultury hip hop.

Latem 1973 autor przybył do USA na wakacje (pochodzi z Anglii). Wsiadł do metra w kierunku Manhattanu i od razu zauważył pomalowane wagony miejskiej kolejki. Dwa lata tego okresu złotej ery ruchu graffiti zostało pprzez niego uwiecznione. W roku 1975 NY wyszedł z finansowych problemów, i powoli kierował się na tory tak zwanej normalności. Miasto przeznaczyło ogromne kwoty na walkę z młodocianymi "vandalami"...

 Early New York Subway Graffiti 1973-1975: Photographs from Harlem, South Bronx, Times Square & Coney Island’

Pierwsza edycja albumu zawierała zdjęcia 180 wcześniej nie publikowanych prac ...

Książka przedstawia prace artystów: Ale-One, All-Jive, Blade, Chico, Cliff, Comet, Crachee, Doc Cool, Hondo, In, Jester, Kool Kevin, King, Lava, Mono, Riff, Roach, Rox, Ruben, Silver Tips, Staff 161, Stim One, Super Strut, Tracy 168 & Vamm.

Brak komentarzy: