piątek, 7 października 2011

Jazz - Hop. Historia zespołu Alphabet Soup

Początkowo działali jako czysto jazzowy zespół, grając w podejrzanych klubach San Francisco. Założony w roku 1991 przez  Dred Scotta, CB oraz Kenny Brooks w Oakland . Ich pierwszy występ miał miejsce w piwnicznym klubie Captain's Corner. Miejsce to owiane złą sławą do tego stopnia, że niejednokrotnie panowie musieli wychodzić po swoim występie w asyście ochrony (sic!). Ich muzyka wpasowała się świetnie w klimat tamtych lat, mam na myśli wielkie boom muzyki Jazz Groove. David Valdez, zaprzyjaźniony muzyk ekipy wspomina, że ludzie zwykli określać muzykę Alphabet jako Hip-Bop. Na przestrzeni lat skład zespołu zmieniał się, chłopaki prezentowali swoje show w wielu miastach USA.  W roku 1995, nakładem Prawn Song oraz  Mammoth Records ukazuję się ich jedyne długogrające wydawnictwo -  Layin' Low In The Cut.
Wielu ludzi twierdzi, że jazz rap to nagrania np De La Soul, jednak oni jedynie korzystając z jazzowych sampli, tworzą jazzujący rap. Ta ekipa jednak dzięki profesjonalnym muzykom, stworzyła dzieło w muzycznie pełnym tego słowa znaczeniu - jazzowe. 11 utworów, częste improwizację perkusisty, basisty czy klawiszowca sprawiają, że ta muzyka kipi klimatem jazzu. Co do rapu, treści są zaangażowane społecznie co zapewniło grupie nagrodę Bammie for Best Urban Contemporary w roku 1996. Nie oznacza to jednak, że panowie nie pozwalają sobie na zabawę! O nie! Cała ta płyta jest przesiąknięta miłością do muzyki, każdy jej twórca ma za sobą lata na scenie. Zaś czysto jazzowe podejście powoduję, że dwa utwory - co niespotykane w latach '90 - przekraczają czas 10 minut! Dziesięciominutowy utwór Meditate, nawołuję do odrzucenia zbędnych myśli, rozpoczyna się zaś dźwiękiem wodnej fajki.

Dzięki swojej unikalnej formie, zespół miał okazję zaprezentowania swoich skillów w renomowanych jazzowych miejscach jak: S.F. Clubs,  the Up & Down Club, Elbo Room, Café du Nord, Justice League and Bruno's. Jako pierwsza rapowa ekipa miała zaszczyt wystąpić na legendarnym Monterey Jazz Festival.

Do zaskakujących informacji należy dodać także fakt, że Les Claypool (Primus) po usłyszeniu ich w klubie, zapragnął wydania ich debiutu w swojej stajni - Prawn Song. Nie wiele jest tak czysto brzmiących jazz rapowych nagrań w Ameryce. Wystarczy, że poczujesz przodujący w każdym utworze bas, a zrozumiesz co mam na myśli. Słów kilka o muzykach...

Perkusista Jay Lane w roku 2002 zdobył tytuł Drummer of the Year w plebiscycie California Music Awards. Należy także do wczesnej ekipy muzyków kultowej progresywnej kapeli Primus. Saksofonista - Kenny Brooks kilkukrotnie wystąpił na Monterey Jazz Festival oraz wielu innych na całym Globie.

Dj Teeko, turntablista, producent, kompozytor, zdobywca mistrzostw DMC, ITF i Guitar Center Championships.Twórca Controller One Vestax oraz założyciel 4onefunk, The Dollar Bin Quintet, 4onePhonics, 4onefunk Band i F.A.M.E. (Fresh Analog Music Experience) często wychwalany przez  Dj'a Jazzy Jeff'a.

Mc CB kolaborował także z inną ekipą jazz rapową - Mo'fessionals. Ich nagrania jednak są baaaardzo ciężkie do dostania.

16 lat po debiucie zespół nadal koncertuję, co jest nie lada ewenementem.Czyni to  w asyście dwóch emcee, dwóch basistów, saksofonisty oraz pałkera. Dzisiejszy skład zespołu wygląda następująco:

Jay Lane - drums,
Dred Scott - keys,
CB - vocals,
Sam Biggers - low bass,
Kenny Brooks - saxophones,
eff Chimenti - keys,
DJ Teeko - turntablist,
Jesse Murphy - bass,
Diego Voglino - drums,
MC Xtra Cheese - vocals

Ekipa wciąż koncertuję i wypuszcza swoje nagrania w postaci ciężko dostępnych krążków. Dla chętnych posłuchania unikatowych nagrań tego zespołu. Klik

P.S.

W roku 1991 pojawiła się EP-ka Sunny Day In Harlem Alphabet Soup, lecz zupełnie już innego zespołu rapowego.

warto sprawdzić: Digable Planets

Brak komentarzy: