niedziela, 21 lutego 2010

Malcolm X reż. Spike Lee (1992)


Malcolm X jest filmem biograficznym w reżyserii Spike Lee o afro-amerykańskim działaczu nacjonalistycznym, opartym na Autobiography of Malcolm X, która powstała dzięki Alex Haley. Odtwórca głównej roli Denzel Washington otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora za rolę Malcolma X i przez wielu ta rola uważana jest za najlepszą w jego karierze aktorskiej.

Obraz dzieli życie afro-amerykańskiego działacza Malcolma X na trzy sekcje. Pierwsza sekcja zajmuje się problemami z dzieciństwa... Malcolm Little, którego ojciec, kaznodzieja, członek Universal Negro Improvement Association (UNIA) został zamordowany przez Czarny Legion (odłam Ku Klux Klanu). Ponadto pokazana jest historia matki która popada w chorobę i zostaje zinstytucjonalizowana do obłędu. Malcolm dorasta po za domem, kształci się i dostaje pracę jako portier linii kolei, zmienia imię na Detroit Red. Rzuca pracę, angażując się w współpracę z gangsterem z Harlemu West Indian Archiem i zostaje Hustlerem. Uciekając do Bostonu, decyduje się na zmianę zajęcia na włamywacza. On i jego najlepszy przyjaciel, Shorty (grany przez Spike Lee) zostają aresztowani przez policję i zotają są skazani na dziesięć lat pozbawienia wolności. Chociaż zarzuty obejmują nie tyle samą profesję skazanych co i styl życia (spanie z białymi kobietami) co wtedy było traktowane jako przestępstwo.

W rozdziale drugim głównym motywem życia Malcolma jest więzienie, gdzie zapoznaję się z więźniem o imieniu Baines (złożony charakter), który wprowadza go w tajniki Narodu Islamu. Malcolm ostatecznie przekształca się pod wpływem religii i staje się uczniem Elijah Muhammada, przyjmując imię Malcolm X Shabazz. Po wyjściu na wolność coraz bardziej poświęca się organizacji Narodu Islamu (Nation of Islam), staje się mówcą i reprezentantem... Wkrótce poślubia Betty Dean Sanders a.k.a. Betty X Shabazz. Malcolm, głosi doktryny rozłąki z białym społeczeństwem i krytykuje bez użycia przemocy, zintegrowane podejście do praw obywatelskich czarnych społeczności Ameryki. Później, Malcolm odkrywa prawdziwą naturę Narodu Islamu, dociera do spraw i tajemnic organizacji przez co staje się niebezpieczny w oczach sekretarzy i innych wysoko postawionych członków Narodu. Staje się obiektem spisku, ze względu na szeroką ekspozycję w mediach własnej osoby oraz możliwości jego coraz większej postury jako nieskazitelnego mówcy proroka.


W trzeciej części Malcolm zostaje zawieszony w obowiązkach Ministra organizacji i udaję się na pielgrzymkę do Mekki (zmienia imię na El-Hajj Malik El-Shabazz) co znacznie łagodzi jego przekonania. Ucząc się, że muzułmanie pochodzą ze wszystkich ras... Nawet biali, stara się uwolnić od ścisłego dogmat Narodu Islamu, co doprowadza do tragicznych rezultatów. Malcolm i jego rodzina otrzymują pogróżki, ich dom zostaję podpalony. W dniu 21.02.65 roku w salach The Audubon Ballroom Hall, zostaję zamordowany na oczach żony i córek, wygłaszając przemówienie. Po scenie zabójstwa, prezentowane jest czarno-białe nagranie z wiadomości. Widać na nim drogę z Audubon Ballroom na noszach do szpitala, gdzie mężczyzna stwierdza, że Malcolm X jest martwy.

Film zamyka autentyczne zdjęcie Malcolm X, podczas gdy Ossie Davis odczytuje pochwałę, na Jego pogrzebie. Końcowy materiał w filmie to sytuacja dnia dzisiejszego, prezentujący dzieci pochodzenia afrykańskiego, zarówno w Stanach Zjednoczonych i Afryce, oświadczające: "Ja jestem Malcolm X" Ostatnia scena odbywa się w klasie w mieście Soweto w Republice Południowej Afryki, gdzie anty-apartheidowy działacz, a w przyszłości (dzisiaj już w przeszłości) prezydent RPA Nelson Mandela cytuje jedną z wypowiedzi Malcolma X.

Gorąco polecam ten obraz, który z pewnością pomoże wam zrozumieć i przybliżyć jego sylwetkę oraz sytuację społeczeństwa afro-amerykanów, których wcześniej po prostu nazywano "czarnuchami". Malcolm X był pierwszym Afroamerykaninem Ameryki, zmieniał spojrzenie i wprowadzał je w życie i za to wieczny szacunek! Peace!

Polecam: Keith LeBlanc - No Sell Out 12''

Brak komentarzy: