czwartek, 18 czerwca 2009

Oldschool Street Beatz w Yakizie


Czas wyciągnąć zakurzone Adidasy, Nike'i, Sofixy (kto pamięta jeszcze te czasy? wink.gif, funkowe bluzy, fat lace'y i wszystkie kolorowe rzeczy począwszy od butów po czapeczki!

Ol' skoolowe 'uliczne dźwięki' nadciągają w wydaniu Finger'a i Kool Mike'a. Chłopaki postarają się Was wprowadzić w niezapomniany klimat tamtych lat, ale nie obejdzie się bez Waszej pomocy, więc oldskoolowy strój jak najbardziej obowiązkowy! Zaczną od mocnego brzmienia ulicznego hip hopu z lat 79-90 z Nowego Jorku, począwszy od Kool Herca przez Afrika Bambaataa, GrandMaster Flash'a i wielu innych rewelacyjnych artystów. Ponadto dźwięki electro hiphopu, najlepsze wydanie breakdance'owych hitów, funk i soul nie tylko dla królów parkietu, ale również wymagających audiofili. Nie może zabraknąć B-Boy'i, a dodatkowo na pełnym chilloucie obejrzycie fundamentalne filmy tj. Wild Style, Beat Street oraz Style Wars czyli esencja, która pozostawia inspirujące wrażenia. Po prostu a place 2 be dla każdego szanującego się Ol' skoolowca.

Trochę historii dla umysłu... Jak powszechnie wiadomo Hip Hop to DJ'ing, B-Boy'ing, Graffiti oraz MC'ing wraz z Beatbox'em. Myśląć analitycznie nie wziął się znikąd. Muzycznie Hip Hop inspirowały takie gatunki jak Soul, Funk, Electro czy Reggae oraz duży wpływ miała też ówczesna sytuacja afroamerykańskiej i latynoskiej społeczności w USA. Jeśli chodzi o osobistości to warto wymienić James'a Brown'a, Curtis'a Mayfield'a, Malcolma X (polityku walczącym o równouprawnienia afroamerykanów), Martina Luthera Kinga, czy prekursorach muzyki elektronicznej z Kraftwerk'iem na czele. Najwcześniejszym przejawem tej niepowtarzalnej i nie dającej się zaszufladkować kultury był właśnie DJ'ing. Już w I połowie lat 70, można było zaobserwować pierwsze przejawy działalności tego gatunku. Pochodzący z Jamajki Kool Herc jest uważany za jednego z pionierów nowego stylu. DJ Hollywood jest tym który nazwał Hip Hop, Hip Hop'em, a za miejsce zwane 'Mekka' – South Bronx, dzielnica NY. Kool grywał tam swoje pierwsze imprezy, a jego fenomen polegał na tym, że interesował się wszystkim co mu wpadło w ręce, z reguły dzięki niemu można było usłyszeć wiele kawałków, których nikt wtedy nie kojarzył. Herc nie tylko jest uważany za pierwszego DJ'a ale również często łapał za mikrofon dorzucając wersy rapowej gadki. Pierwszym zaprezentowanym przez niego MC, był Coke La Rock. Podczas wspólnych eventów do podkładów Herc'a na mikrofonie nawijał Coke, swoje pojedyncze zdania. W miarę jak Herc przedstawiał swój pomysł na muzykę, z czasem pojawiały się to nowsze elementy, ciuchy, wspólny język, co później zapoczątkowało całą kulturę a wielu z jego ówczesnych słuchaczy, później zostało DJ'ami m.in. Afrika Bambaataa. Na ulicach Rotten Apple przechodnie patrzyli z niedowierzaniem jak na rozłożonych kartonowych pudłach dzieciaki pokazują swój świeży styl tańca m.in. Crazy Legs wspólnie z Rocksteady Crew. Potem pewna blondynka zagadała Fab 5 Freddy'ego, a reszta to już historia..

Za cel Kool Mike i Finger obierają przedstawienie Wam prawdziwych korzeni kultury HipHop. Zależy im na pozytywnej atmosferze i dobrej zabawie. Specjalnie dla Was prezentują bardziej i mniej znanych artystów gatunku tamtego okresu, jak również tych którzy mieli na nich ogromny wpływ: GrandMaster Flash i jego ekipa Furious Five / Fatback / Grand Wizard Theodore powszechnie nazywany 'Scratch Creator' / GrandMixer D.ST / DJ Hollywood / Love Bug Starski / Chuck Chillout / U.T.F.O. / Busy Bee / Kurtis Blow / Sugarhill Gang / Cold Crush Bros. / Soul Sonic Force / Funky 4+1 / Treacherous Three / Captain Rock / Jimmy Spicer / Fearless Four / Rock Steady Crew / Crash Crew / Spoonie Gee / Whodini / Roxanne Shante / Doug E. Fresh i ekipa Get Fresh Crew / Kool Moe Dee / RunDMC / LL Cool J / Marley Marl & MC Shan / Mantronix / Stetsasonic / Boogie Down Prod. / Beastie Boys / Kool G Rap & DJ Polo / DJ Jazzy Jeff & Fresh Prince / Public Enemy / Big Daddy Kane / EPMD / Eric B. & Rakim / Ultramagnetic MC's / Jungle Brothers / De La Soul / A Tribe Called Quest / Main Source / JVC Force / 45 King / Slick Rick / Digital Underground / YZ / Roy Ayers / Sylvia Striplin / Bobby Byrd / Lynn Collins / Aretha Franklin i wielu wielu innych których nie sposób wymienić jednym tchem, ale usłyszycie ich napewno!

20.06.2009 (sobota) @ Klub Yakiza, Bydgoszcz
Start 21:00
Wstęp:
5 zł w stroju oldschool
8 zł normalnie

Zapowiedź dzięki: Klub "Yakiza" Crew oraz "Bydzia TV"

3 komentarze:

Kool Mike pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Kool Mike pisze...

Podsumowując wydarzenie, zacytuję:
Yakiza Crew: "Pedały z Apatora, przyspieszcie"
Oldschoolers Crew: "Spoko, tyfusy...
Ale te pedały są Mistrzem Polski, beniaminku..."

resztę pozostawię bez komentarza, po prostu szkoda, że i tym razem dało się odczuć dzielące nas różnice. Peace!

kasiula pisze...

dzieki za dobra muze chlopaki:) szkoda ze tak malo osob wpadlo nastepnym razem umawiajcie sie z bydgoskim klubem estrada to wam wiecej ludzi przyjdzie:) elo