sobota, 17 lipca 2010

Rammellzee 1960 - 2010

Długo czekałem, aż do dziś by napisać chociaż kilka słów o wyjątkowej postaci nowojorskiej i międzynarodowej oldschoolowej sceny...
Ostatnio za często podczas, bądź w odstępie kilku dni od naszej koronnej imprezy OSB! Dochodzi do tego, że ktoś odchodzi... Mając na przykład na myśli "Króla Popu"... czy naszego człowieka "Fred'a" z Chude Bros. Jego pamięci również poświęcam ten wpis.

Znaczenie RAMMΣLLZΣΣ:
Name is derived from RAM plus M for Magnitude
Sigma (Σ) the first summation operator
First L - longitude S
Second L - latitude,
Z - z-bar,
Σ,
Σ - summation.Rammellzee od dzieciństwa poznawał smak nowojorskiego klimatu, gdzie przyszedł na świat (Far Rockaway, Queens, NY). Na pewno większości z was przyjdzie na myśl niezapomniany wyjątkowy numer w jego wykonaniu... "Beat Bop", ze ścieżki dźwiękowej Downtown' 81 a.k.a. New York Beat czy Jego działalność na scenie graffiti razem z takimi postaciami jak Dondi, Phase II, Futura czy Ink 76. Rammellzee był ściśle związany z rodzącą się Kulturą Hip Hop i organizacją Universal Zulu Nation od samych jej początków w latach 70. Był, wszechstronny... Udzielał się jak wspomniałem na scenie graffiti, ale również "łapał" za mikrofon i tworzył własną muzykę i styl (Iconic Panzerisms Style). Ubiorem często, przypominał członków rodziny Zulu Nation, nosił charakterystyczną maskę... Przywdziewając cały oręż (zaprojektowany i wykonany własnoręcznie), wyglądał jak postacie z filmów fantasy wczesnych lat 80, czy wojownicy dalekiego wschodu. Po przez swoją twórczość artystyczną w późniejszym okresie życia, dużo podróżował po świecie, prezentując swoje umiejętności, głównie prace i projekty.

Rammellzee wykonywał własne maski i kostiumy zaprojektowane z różnych znaków, które miały "równanie matematyczne", czyli Rammellzee. Na podstawie swojej teorii Futuryzm Gothic, opisał swoją twórczość jako logiczne rozszerzenie w nowy etap, który nazywał Iconic Panzerisms. Właśnie te prace artystyczne wystawiano w galerii sztuki w Stanach Zjednoczonych i Europie. Muzycznie natomiast, angażował się jako Gettovetts czy Death Comet Crew, serwując numery z pogranicza gatunków electro i eksperymentalnego hip hop'u.

Obok takich filmów z jego udziałem jak Style Wars czy Wild Style, do ciekawostek należy dodać jego epizod w Stranger Than Paradise (reż. Jim Jarmusch, 1984 rok).

“Someone told me, I don’t know if it’s true, that Rammellzee is the originator of the use of the word “word”, in hip hop slang…” – Jim Jarmusch

Film jest zapisem z klubu The Rhythm Lounge z 1983 roku. Za dekami DJ Toxic, na mikrofonie Rammellzee. Grafiką zajął się świętej pamięci Jean-Michel Basquiat, nagranie to dzieło Salomon'a Emuquies'a.

Peace!

Brak komentarzy: