niedziela, 8 listopada 2009

Disco Dave & Force Of The 5 MC's - Crash Crew


Był rok 1977. Kilka lat po ogłoszeniu powstania "Kultury Hip Hop" przez "Universal Zulu Nation", nowy styl prosto z południowego Bronx'u, otworzył się na inne dzielnice miasta. Coraz większa rzesza jego zwolenników zaowocowała powstawaniem coraz to nowych grup rapowych w Nowym Jorku. Jedną z nich była Force Of The 5 MC's, reprezentująca Harlem. Jej członkowie spotkali się na sesjach i próbach scoutingu talentów muzycznych i wokalnych, zorganizowanych na potrzeby lokalnych klubów i wytwórni. To wydarzenie przyczyniło się w znacznej mierze do wspólnej pracy i stworzeniu grupy. Mix Master Mike i Disco Dave prowadzili lokalną wytwórnię "Mike & Dave Records" od czasu do czasu organizując imprezy rapowe. W roku 1980 nawiązali współpracę i jako Disco Dave & The Force Of 5 MC's wypuścili "High Power Rap", posługując się tym samym podkładem, który użył Grandmaster Flash & The Furious 5 nagrywając kawałek "Freedom".

sampel: "Freedom - Get Up And Dance" (po kolejnej akcji z cyklu "digg in" udało mi się dotrzeć do jeszcze jednej wersji tego nagrania, w wykonaniu grupy "West Street Mob". O dziwo ich wersja również nosi nazwę pierwowzoru (Get Up And Dance)...
Co więcej cała trójka nagrała swoje wersje dla tej samej wytwórni... Sugar Hill Records. Na pewno ciekawe...)

Ich pierwsze nagranie stało się dość popularne, a beef z Flashem jeszcze bardziej je spopularyzował. Wytwórnia "Mike & Dave Records", nie zdołała zapewnić wystarczającą ilość kopii, które szybko znikały z bagażników auta na zasadzie sprzedaży "z ręki do ręki". Po tym jak zrobiło się nich głośno podpisali kontrakt już jako ekipa "Crash Crew" (nazwę wymyślili po tym jak do kawałków użyte zostały dźwięki ze stłuczek samochodowych) z "Sugar Hill", która w tamtym czasie była bezkonkurencyjna na rynku fonograficznym w wypuszczaniu płyt oldschool rap. Razem z takimi grupami jak The Treacherous 3, The Cold Crush Bros., Fearless 4 czy Kool DJ AJ'em organizowali jedne z pierwszych imprez rapowych w nowojorskich klubach. Sukcesywnie towarzyszyli ekipie Universal Zulu Nation podczas ich preformance na scenach klubów jak w Disco Fever. W 1983 roku zagrali razem z ekipą Flasha w ramach kontraktu z Sugar Hill, co złagodziło konflikt "High Power Rap vs. Freedom".

Ich najlepsze numery ze stajni Sugar Hill:
12''Crash Crew - We Want To Rock (1981)
12''Crash Crew - Breaking Bells (Take Me To The Mardi Gras) (1982)
12''Crash Crew - On The Radio (1983)
12''Crash Crew - We Are Known As Emcees (We Turn The Party's Out) (1983)
12''Crash Crew - 2-4-6-8 Here We Are (1985)

The Force 5 MC's tworzyli:
Barry Bistro, EK Mike C, Dj Daryll C, G-Man, La Shubee.
Skład Crash Crew uzupełnił MC Reggie Reg.


Peace!

Brak komentarzy: