piątek, 6 listopada 2009

Arthur Baker - Revenge Breaker


Jeden z pionierów-producentów przełomu lat 70. i 80. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w jednym z bostońskich klubów, gdzie prezentował nagrania Soul czy R'n'B. Wkrótce podjął pracę jako producent podkładów w wytwórni Emergency Records i zaznaczył swój udział m.in. w nagraniu Northend i Michelle Wallace "Happy Days" (jego pierwszą płytą wydaną tylko w Kanadzie, była Losing You Heart Of Stone).

W 1979 r. Baker przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zainteresował się sceną rapową. Jeszcze raz wszedł do studia, tym razem z Joem Bataanem, by zrealizować pseudorapowe nagranie "Rap-O-Clap-O". Niestety, wytwórnia "London", która podjęła się wydania singla, rozpadła się przed jego ukazaniem. Kolejnym dziełem Bakera był kawałek grupy Glory - "Can You Guess What Groove This Is?" będący ciekawą mieszanką stylów. Kolejnym krokiem była współpraca z wytwórnia "Tommy Boy" i jej właścicielem Tommy Silvermanem, w celu zrealizowania singla "Jazzy Sensation", do spółki z Afrika Bambaataa, ekipą Jazzy 5 MC's i DJ'em radia KISS FM Shepem Pettibone'em. Zanim założył własną wytwórnię "Partytime Records", partnerował Bambaacie i grupie Soul Sonic Force w tworzeniu "Planet Rock". Mimo zaangażowania Bakera w rozwój hip hopu, jego późniejsza produkcja była inspirowana sceną klubową:

Wally Jump Jr - "Tighten Up (I Just Can't Stop Dancin')"

Jack E. Makossa - "The Opera House"

Criminal Orchestra Element - "Put The Needle On The Record"

Zdobył on międzynarodową renomę pracując z takimi legendami jak Bob Dylan czy Bruce Springsteen. W 1989 roku wrócił do hip hopu współpracując m.in. z Forece MD's i OMD. Przez rok pracował nad biografią Quincy Jones'a, by w 1991 roku powrócić utworem "Everybody", nagranym z Wendellem Williamsem, raperem i byłym ochroniarzem w MTV.

Jednak to właśnie "Breakers Revenge" jest jego najbardziej znanym hymnem. Który z sukcesem znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu "Beat Street" i stał się towarzyszem bitw b-boy i b-girls na całym świecie. Peace!

F: Krótki wywiad z Bakerem znajdziecie w dokumentalnym filmie The Tube - A Night In NYC

Brak komentarzy: