sobota, 24 marca 2012

Masterdon & Def Committee Singels

Masterdon & Def Committee:

Masterdon
Pebbly Poo
Gangster G
Keith KC
Boo Ski
Johnny D

Niezwykle ciężko było ustalić kim tak naprawde są Masterdon i ekipa Def Committee...

W oparciu o oldschoolowe info w sieci, udało mi się dotrzeć do pewnych faktów z życia pionierów...

Trudno rzucać tutaj dokładne daty, gdyż jak w większości przypadków początki Kultury Hip Hop i ludzi z pierwszej generacji są owiane mgłą i pewną tajemnicą. Niewątpliwie Masterdon Committee pochodzą z Harlemu, kolebki "czarnej kultury" Nowego Jorku. Upper Manhattan, jak jeszcze można określić tę część miasta. Wracając do okresu działania... Hm... Pewne żródła podają połowę lat 70., za możliwy okres w którym Masterdon Committee zaistniała na hiphopowej mapie miasta. Osobiście uważam, że jest to subiektywne stwierdzenie, ale również mogło to być później 76., być może nawet rok 77., nie ujmując należytego im miejsca w historii zasług.

Mineło sporo czasu, zanim ukazały się ich pierwsze single. Do znakomitości i kanonu gatunku należą:

''12 Masterdon Committee - Funkbox Party (1982)
''12 Masterdon Committee - Gonna' Get You Hot & Gonna' Get You Hot Off The Music (1982)


''12 Masterdon Committee - Musicgram (1984)
''12 Masterdon Committee - Funkbox 2 (1985)
'12 Masterdon Committee - Get Off My Tip! (1986)

Funkbox Party, był prawdziwym hitem na przełomie lat 82,83... W każdej z pięciu borough's of New York. Na tamten czas Hip Hop ruszył z ulic nowojorskich gett w świat klubów, zatłoczonych parkietów i vipowskich klubów manhattanu. Nakładem Enjoy Rec. jednej z najpopularniejszych wytwórni promujących ówczesny oldschoolwy rap, ukazały się kolejne produkcje "Dona i komitywy".

W roku 1985, przejście do Profile Rec. uwarunkowane było kwestiami finansowymi, jak w wielu przypadkach historia lubi się powtarzać, a każdy raper i crew z getta, gonił za "papierem", aby jak najwięcej skorzystać z pięciu minut na scenie. Gdy showbiznes zaczął odciskać swoje piętno w muzycznym biznesie hip hopowych artystów, wielu z nich tak szybko jak się pojawili, tak samo i znikali z wielu powodów, choćby narkotyki i używki. Jedna z pierwszych kobiet kluczowa postać Def Committee na mikrofonie Pebble Poo, nagrała w 1985 roku solo hit "Fly Guy", jako answer record dla Boogie Boys i ich kawałka "Fly Girl". Masterdon powrócił do Enjoy Rec. z kolejnym solo kawałkiem "I Paid The Cost To Be The Boss" w roku 1987. W większości produkcji masteringiem zajął się niezawodny legengarny Pumpkin' wraz z przyjaciółmi i Bobby Robinson dla Enjoy Rec.

W mojej opinii pierwszy funkowy Funkbox Party w stylu "call and answer" i ostatni electroniczny, wspomagany syntezowanym schematem w stylu "808 beats" Get Off My Tip!, to najsmakowitrze kąski w dorobku Committee. Ten ostatni został nagrany bez udziału Gangster G oraz  przy wsparciu Duke Bootee. The Def (Death) Committee wspierający Masterdon'a, uważani są za jedną z pierwszych grup rapowych wcielających latynosów i raperki, czego przykładem jest Pebble Poo. Wyżej wymieniony skład grupy to zapis najważniejszych postaci, które udzielały się na singlach. Ale, wierze, że podobnie jak w kulturze gangów wspomagały ich krocie podczas koncertów i występów live, jak to bywało za czasów good al' oldschool days! Z początkiem lat 90. Masterdon odszedł z tego świata... Do końca nie wiadomo w jaki sposób, prawdopodobną przyczyną śmierci był guz mózgu. Jedynym zapisem który odkopaliśmy, gdzie Masterdon działa na dekach miksując Billie Jean i Gotta Get You Hot, możemy podziwiać w odcinku Welcome To The 80's - Muzyka house i wielkie imprezy, Peace!

Brak komentarzy: