środa, 14 października 2009

The Funky Four + One More Crew


Powstałą w 1976 roku w południowym bronksie grupę pierwotnie tworzyli: KK Rockwell (Kevin Smith w kapeluszu), Sha Rock (Sharon Green), Keith Keith (Keith Caesar), Rahiem (Guy Todd Williams). W 1978 roku Sha Rock opuściła zespół, a Rahiem dołączył do ekipy "Furious 4". Zastąpili ich Lil' Rodney Cee(pierwszy z prawej) i Jazzy Jeff(drugi z prawej), który opuścił "Magnificent 7". Krótko po tym do składu wróciła Sha Rock i zespół zmienił nazwę na "Funky Four + One More", wcześniej znaną jako męski kwartet "The Brothers Disco". Przez cały czas istnienia grupy współpracowali z Dj'ami Breakout'em i Baron'em. W 1983 roku doszło do rozłamu co w efekcie doprowadziło do końca istnienia grupy. Lil Rodney Cee i KK Rockwell założyli "The Original Double Trouble" (krótki epizod w "Wild Style"), zaś Sha Rock dołączyła do Lisy Lee i Debie D "Us Girls" które miały swoje 5 minut w "Beat Street". Jazzy Jeff rozpoczął z sukcesem solową karierę. Warto również wspomnieć, że po rozpadzie "Double Trouble" Lil' Rodney Cee, poślubił ówczesną Angelę "Angie B" Brown z The Sequence", która później stała się światową wokalistką R'n'B znaną lepiej jako Angie Stone.


Kiedy grupa podpisywała kontrakt z wytwórnią "Enjoy", żaden z muzyków nie miał więcej niż 17 lat. Pierwszym singlem nagranym dla firmy był "Rappin' And Rockin' The House". W utworze wykorzystano melodię "Got To Be Real" Cheryl Lynn, na którą nałożono szesnastominutowy rymowany komentarz. Automat perkusyjny zaprogramował "Pumpkin", bez wątpienia pierwszy wielki producent rapowy. Wkrótce po tym grupa przeniosła się do Sugar Hill i już oficjalnie nagrywała pod nazwą ... + One More. Czasami zespół wspomagał "DJ Mark The 45 King", który był record boyem Breakouta.

Nagranie "That's The Joint" było ich pierwszym nagraniem dla Sugar Hill, zaaranżowanym przez jazz-funkowego organistę Cliftona "Jiggs" Chase'a. Podczas występów prezentowali pełne układy taneczne, uprzedzając tym samym dynamiczny hip hop na żywo w wykonaniu Stetsasonic. Sample z kawałka wykorzystali m.in. Beastie Boys w kawałku "Shake Your Rump".
Funky Four + One byli pierwszym hiphopowym zespołem któremu udało się zaistnieć w telewizyjnym show. Wystąpili w Saturday Night Live #6 prowadzony przez wokalistkę Blondie (Deborah Harry).
W 2008 roku "That's The Joint" zajął #41 na liście 100 Greatest Hip Hop Song's stacji VH1.

Brak komentarzy: