poniedziałek, 25 marca 2013

Pioneer SE Headphones from 70's and 80's

W 1937 roku Nozomu Matsumoto, wynalazł pierwszy dynamiczny głośnik A-8. Rok później w Tokio, otworzył skromny sklepik gdzie można było nabyć i naprawić radio, głośniki i podobny podstawowy sprzęt elektroniczny. W czasie II wojny światowej, losy pana Matsumoto nie są do końca znane. Później po wielu latach rozwoju gospodarki Japonii i milionów dolarów płynących po wojnie w jej stronę ze Stanów, rozkwitły wielkie koncerny elektroniczne tj. Sony, Technics, Panasonic, JVC oraz Pioneer, jak i wiele innych...

Ta krótka opowieść przedstawia korzenie Pioneer Corporation. Wszystko zaczęło się od małego sklepiku elektronicznego w Tokio. 

W połowie lat 60., firma postanowiła podbić rynek amerykański oraz zachodnie rynki europejskie, gdzie od lat Stany Zjednoczone lokowały swój kapitał. Tak właśnie do Europy zaczęły napływać pierwsze japońskie rozwiązania, szybko zdobywając klienta dzięki swoim precyzyjnym wykonaniem wysokiej jakości.

Już od lat 40. korzystano z rozwiązań proponowanych przez dwudrożne głośniczki na pałąku m.in. w rozgłośniach radiowych i pierwszych studiach nagraniowych. Modele które na wzór przypominały SE-L40, wpierw były produkowane głównie na potrzeby armii. Dopiero w latach 70., słuchawki stawały się niezastąpionym rekwizytem sprzętu audio, zamożnych domów i przeciętnego Kowalskiego. 

Pioneer SE- L40

Od początku prac nad słuchawkami Pioneer syngował swój projekt serią 'SE'. Począwszy od SE-2, dwucyfrowych modeli lat 70. (SE-L40, które do dziś, przede wszystkim charakteryzowały się jakością wykonania i czystością dynamicznego dźwięku, która na tamte czasy była wyjątkowa), po trzycyfrowe modele przełomu lat 70. i lat 80., produkty i projekty Pioneer wyróżniały się na tle konkurencji, nie tylko prostotą i trwałością. 
Seryjne modele SE-205, SE-305, SE-405, SE-505, to pełna dynamika dźwięku, oraz izolacja i kontrola natężenia sygnału regulowana za pomocą potencjometrów. Na potrzeby kolejnych modeli zmieniał się również rozwiązania estetyczne przeznaczone dla bardziej wymagających osób.
Pioneer SE-205 & Afrika Bambaataa & Grandmixer D.ST.

SE-300, SE-500, SE-700 to pozycje, które cechowała konsekwencja w charakterystyce projektu, który co sezon był coraz bardziej udoskonalany. Obok SE-205 i jej następców stanowił kolejny produkt seryjny, który z każdym kolejnym modelem znacząco zmieniał swoje właściwości i wygląd. Oprócz podstawowych produktów, ukazywały się produkty o innych charakterystykach i wyglądzie: SE-255 czy SE-450.

Dziś porównując klasyki gatunku z tym co proponuje rynek, dość łatwo stwierdzić, że technika poszła do przodu i w większości przypadków, oldschool musi ulec nowszym rozwiązaniom proponowanym przez uznane marki. Nie mniej jednak, są rzeczy które przemawiają za starszymi wersjami tego sprzętu...

Sentyment do projektów i wyglądu, którego dziś ze świecą szukać... Wysoka jakość wykonania. Gdy nawet zawiedzie nas, nasz wysłużony produkt, wystarczy lutownica i śrubokręt by zaradzić temu w 90%. Jednak kto ceni sobie jakość słuchawek marki Bose, na próżno będzie szukał tego w seriach Pioneer 'SE'.

Brak komentarzy: