sobota, 22 sierpnia 2009

Lookin' 4 Beginnin' - The Last Poets

Grupę założono 19.05.1968 roku (43 rocznica urodzin Malcolma X) w Marcus Garvey Park (później Mount Morris Park, na 124th Street and Fifth Avenue) we wschodnim Harlemie. The Original Last Poets to Felipe Luciano, Gylan Kain i David Nelson. W 1969 roku do grupy dołączało kilku artystów znanych jako "East Wind" (Wschodni Wiatr) m.in. Suliaman El Hadi, Alafia Pudim, Nilijah, Umar Bin Hassen (znany też jako Omar Ben Hassan) i Abiodun Oyewole. W 1970 roku do współpracy z grupą zaangażowano producenta Alana Douglasa, który był związany z Jimim Hendrixem. Ich kawałki pojawiły się w soundtracku do filmu "Right On" gdzie nagrywali jako The Orginal Last Poets i w "Preformance" jako Last Poets w składzie "East Wind", z kawałkiem "Wake Up, Niggers". Skład grupy zmieniał się co jakiś czas, istnieje ona i nagrywa w różnych odłamach. Są twórcami kilku znakomitych protest-songów m.in.

"Niggas Are Scared Of Revolution "

(przerobiony przez Public Enemy utwór znalazł się na "Muse Sick -N-Hour Mass Age" w 1994 roku). Twórczość zespołu, zwłaszcza nowatorskie rapowanie i recytacje wygłaszane na tle muzyki, przyniosła owoce w postaci kolejnych pokoleń wykonawców hiphopowych. Po nagraniu pierwszej płyty "This Is Madness", Oyewole opuścił grupę. W 1984 roku pojawiły się dwa maxisingle: "Super Horror Show" i "Long Enough". Lirycznie nie ograniczają się, opisując wszystkie sprawy dotyczące czarnych społeczności, ich liderów i ugrupowań. Bardzo często mówią o wszechobecnej biedzie, terrorze prowadzonym przeciwko ich własnemu środowisku, przedstawiają konstruktywną krytykę w stronę głów państwa i instytucji, podsumowując wszechobecność białego człowieka i jego zły wpływ na świat. Bardzo tym przypominając artystów takich jak Gil-Scott Heron. W latach 80 i 90 ich historia układała się różnorodnie. Grupa raz za razem zawieszała twórczość, reaktywując ją po jakimś czasie. W 1993 roku, po okresie ciszy spowodowanym problemami z rodziną i narkotykami, Omar Ben Hassan nagrał solowy album z udziałem m.in. Bootsy Collins'a i Buddy'ego Miles'a. Zaprzyjaźnił się wtedy z członkami Arrested Development i Flavor Flav'em z Public Enemy. Pojawił się również w filmie John'a Singelton'a "Poetic Justice". Nie załamując się dochodami, Hassan mówił na temat teraźniejszego rapu:

"Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że stworzyliśmy rynek dla tych młodych chłopaków...
Oczywiście, wielu z nich musi jeszcze dojrzeć. Tyle że w tym wszystkim chodzi o strzelaniny. To szaleństwo. Samounicestwienie. Prawdziwi gangsterzy nie zabijają wszystkich dookoła".


Inny były muzyk The Last Poets, Jalal Mansur Nuriddin, wydał album z Kool And The Gang i Erickim Gale'em, sygnowany "Lightin' Rod" ...

Brak komentarzy: