czwartek, 23 maja 2013

Ma Rainey - The Mother of the Blues

"The Mother of the Blues"

"Matka Blues'a". Ma Rainey była pierwszą z wielkiego pokolenia śpiewaczek blues'a początku XX wieku. Miała wpływ na wiele późniejszych postaci tego gatunku, wliczając w to Bessie Smith i wielu innych. W latach 20., jej zdolności do pisania i śpiewania piosenek w unikalnym południowym stylu oceniano z niezwykłą wrażliwością, co sprawiło, że stała się jedną z najbardziej uznanych artystów swoich czasów którzy nagrywali płyty w tamtym czasie.

Urodziła się jako Gertrude Melissa Nix Pridgett w Columbus, Georgia. Jej rodzice byli komikami, wodzirejami, dlatego od najmłodszych lat pracowała w ''namiotowych pokazach'', podróżując po południowych Stanach. W 1904 roku, w wieku 18 lat, wyszła za mąż za Williama Rainey, który był minstrel komikiem (charakteryzującym się malowaniem twarzy na czarno, podkreślając tym swoje przywiązanie do sfery niewolniczej i czarnej kultury południa), współtworzyła z nim objazdowy duet komika i tancerki.

Występowali wspólnie jako Rainey & Rainey, oraz Ma & Pa Rainey i Assassinators of the Blues. Gdy układ partnerski rozpadł się, Ma Rainey występowała na deskach teatrów objazdowych potocznie nazywanych na tamte czasy"Vaudeville Circuit" (bardzo popularnych pod koniec XIX wieku). Podróżując na południu i wschodzie Stanów razem z grupą Rabbit's Foot Minstreals, który jak się później okazało do połowy lat 50. prężnie działał jako objazdowa atrakcja. Na początku XX wieku, uformowała swoją własną grupę, w której występowała m.in. z wspomnianą Bessie Smith.W późniejszych latach 20., nagrała ponad 100 utworów dla wytwórni Paramount, śpiewając przy akompaniamęcie bluesowych i jazzowych muzyków. Love Austin Blue Serenaders Band oraz inni byli częstymi uczestnikami jej pokazów i koncertów. Jej najbardziej znany utwór ''See See Rider'', to już akompaniament Louisa Armstronga i pianisty Fletchera Hendersona. Inne znane utwory tj: ''Ma Rainey's Black Bottom'', ''Oh My Baby Blues'', nagrany wraz z saksofonistą Coleman'em Hawkins'em, czy ''Deep Moanin' Blues'' z gitarzystą Tampą Red'em, stoją w pierwszym szeregu kanonu gatunku. 

Ma Rainey & Georgia Jazz Band in Chicago 1923

Lata 30. nie należały do najłatwiejszych dla Ma Rainey. Wielki kryzys w Stanach, pozbawił ją możliwości publicznych występów. W 1933 przeszła na emeryturę, prowadząc dwa teatry w Georgii... Do końca śpiewała we Friendship Baptist Church. Zmarła w 1939 roku.

Brak komentarzy: