środa, 15 grudnia 2010

Tribute To The Old School In The Golden Era

Ok 9-8 lat temu siedziałem przed ekranem telewizora czekając do północy na godzinę teledysków rapowych na Vivie Zwei, na prawdę można było sobie nagrać niezłe klasyki i rzadkie klipy. I jednym z nich był kawałek "Hey Dj" autorstwa latynoskiego duetu Lighter Shade Of Brown. Już wtedy numer ten bardzo mi się podobał, jednak dopiero po latach w pełni zrozumiałem jego wymowę i klimat teledysku.

Lighter Shade Of Brown to ODM (One Dope Mexican) i DTTX (Don't Try To Xerox), tych dwóch Latynosów wydało pierwszą płytę w 1990 i wraz z innymi artystami takimi jak N2Deep, Cypress Hill, Kid Frost propagowali latynoską kulturę i bardzo dobry rap na Zachodnim Wybrzeżu. Co wyróżnia LSOB to ich bardziej wyluzowane teksty i nie propagowanie gangsterki. Kawałek "Hey DJ" został nagrany w 1994 (czyli w czasie dominacji West Coastu) i znalazł się na albumie "Layin' In The Cut" (swoją drogą kapitalny!). W kawałku tym DTTX i ODM oddali prawdziwy hołd Starej Szkole, chociażby przemycając fragmenty charakterystyczne dla stylu rapowania MC's z czasów, o których nawijają. Jednakże dzieła dopełnia teledysk, w którym możemy zauważyć smaczki jak okładki vinyli Kurtisa Blowa, BDP czy RUN D.M.C., koleś z ghettoblasterem na ramieniu i Kangolem na głowie czy B-Boys ubrani "po staremu" na tle graffiti. Tak to na West Coast w środku wymiatania bronią między czerwonym a niebieskim kolorem dwóch Latynosów w pozytywny sposób oddało cześć Old Schoolowi prosto z New Yorku.
Numer ten (co akurat nie przeszkadza a raczej pasuje do kontekstu) jest coverem "Hey Dj" autorstwa Wordl's Famous Supreme Team:

Więc i TY polski słuchaczu rapu rzuć na jakiś czas w kąt płyty swoich ulubionych, rodzimych raperów i sprawdź to, bez czego byś nie słuchał tej muzyki nad Wisłą!
Peace 2 the PIONEERS!

Brak komentarzy: