środa, 2 kwietnia 2014

80's SpaceSynth - Laserdance / Proxyon / Rygar

Proxyon to założony w drugiej połowie lat 80., holenderski projekt muzyczny. Trio w którego skład wchodzili Michiel van der Kuy, wówczas członek zespołu Laserdance oraz bracia Rob van Eijk i Michiel van Eijk, poświęcili się tworzeniu spacesynth-owego brzmienia, z pogranicza italo i synth-popu.

W ich pierwszych nagraniach, z czasów oryginalnego składu, doskonale słychać powiązania i wpływy Laserdance, lecz nie można tutaj mówić o naśladownictwie. Produkcje Proxyon pozostają raczej materiałem nawiązującym do twórczości Laserdance, a wiele z nich powstało w kuluarach prywatnego studia Michiel'a van der Kuy'a, podczas realizowania wcześniejszych pomysłów dla wspomnianej grupy.

W tamtym okresie oba zespoły, mając w swoich składach tych samych reprezentantów, ściśle współpracowały ze sobą. Materiały które nie mieściły się na albumach Laserdance, ukazujących się m.in. przez Hot Sound Records, zostawały wykorzystane na albumach Proxyon, przede wszystkim dzięki współpracy Michiela van der Kuy i Rob'a van Eijk'a. 

Wspominając Laserdance i Proxyon, warto wspomnieć o projekcie Rygar, który również został powołany do życia przez wspomnianą dwójkę producentów. Michiel van der Kuy, z początkiem lat 90., bardziej zaangażował się w działanie na rzecz Koto, natomiast Rams Horn Records zostali odpowiedzialni za publikację albumów Proxyon. Single Rygar ukazały się nakładem Made Up Records, której właścicielem był wspomniany van der Kuy.

CEO Ram Horn Records, po przedłożeniu mu produkcji, przez van der Kuy'a i braci van Eijk, podobno został pomysłodawcą i inicjatorem Proxyon, którego nazwę zaczerpnął z książki powiązanej z historią z Gwiezdnych Wojen. 

Twórczość Proxyon to trzy pełne albumy. Pierwsze dwa zostały zrealizowane w oryginalnym składzie.  Producentem trzeciego krążka była bliżej nieznana osoba, ukrywająca się pod pseudonimem Jay Vee. Pierwszy album Proxyon pozostaje klasykiem w swoim rodzaju. W pełni nasycone elektornicznym brzmieniem instrumentale, połączone z wizjonerską opowieścią o przyszłości, świetnie współgrają z grafiką pochodzącą z największych klasyków kina sci-fi lat 70. i 80. 

Space Rock to dwuczęściowa składanka, w na której znalazła się selekcja najlepszych utworów wynienionych artystów. Zachowane powiązania graficzne oraz wspomniani Koto, Proxyon, Rydar oraz Ciber People, The Immortals, Why Not i inni, tworzą w pewnym sensie kontynuację historii zapoczątkowaną przed laty przez Laserdance. 


Brak komentarzy: