poniedziałek, 18 listopada 2013

We Was All Kings (2005/2006) reż. Atsushi Numata, prod. Phase II

Jest to niewątpliwie obraz szczególny i różniący się od pozostałych filmów zajmujących się tematyką hip hopową. Główną różnicą w mojej ocenie są zaproszeni goście, częstokroć występujący po raz pierwszy na ekranie, a mający ogromne zasługi w budowaniu zjawiska, nazywanego po latach - hip hopem. Osobą tą jest chociażby Dj Kool Dee, współzałożyciel The Orginal Black Spades 1'st Division, który zainspirował Afrike Bambaate.

Wszystkie znane mi filmy, które w zamyśle starają się wytłumaczyć fenomen powstania hip hopu, jako zjawiska kulturowego czy ruchu społecznego, koncentrują się jedynie w okół dzielnicy South Bronx, celowo lub nie, zapominając o Brooklynie. Niemożliwym bowiem jest objaśnienie hip hopu, bez wspominania o osobach pokroju Grandmaster Flowers'a, który poza statusem Dj nr 1 w NY, był także rozpoznawalnym writerem, którego prace podziwiał chociażby Fab 5 Freddy.

Jest to jeden z nielicznych dokumentów ukazujący postaciespoza Bronxu, jednak niestety występujących w ogromnej mniejszości. Nie ulega wątpliwości jednak, że ów powstały kilka lat temu film, stara się wymknąć spoza wytartego schematu - Kool Herc- breaks 1974, UZN - 1973.

Kolejnym "świeżym" powiewem jest fakt, że film dedykowany jest GM Flowersowi. Nigdy wcześniej hermetyczne otoczenie Południowego Bronxu, "nie zwracało" uwagi na ogromne zasługi Dj'a, który jako pierwszy w NY, przyjął przydomek - Grandmaster. Wydaję się to dość dziwne z uwagi na fakt, że Cameron (Flowers) w latach '90, był członkiem ekipy X Clan (UZN), towarzysząc im w trasach koncertowych jako expert od nagłośnienia.

Wiele jeszcze zakrętów na drodze do odkrycia faktów i przywrócenia dobrego imienia prawdziwym pionierom. W We Was All Kings Pete DJ Jones wymienia w pewnym momencie postać Action Jackson'a, audiofila oraz konstruktora głośników. Jackson był członkiem legendarnej ekipy Mobile Dj's - Fantasia, której historię skrzętnie opisałem.

 


Występują między innymi: DJ Kool Dee wraz z bratem Tyronem Mixologist, Nigger Twins, Eddie Cheeba, On 2, Dj Baron (Funky 4 Plus One), Luv Bug Starski, Stay High 149.

Brak komentarzy: