wtorek, 9 listopada 2010

The Most Beautiful Tributes For The Lost Ones...

Święto Zmarłych za nami, lecz wiadomo, że tylko do przyszłego roku. W 2010 pożegnaliśmy wielu Hip-Hopowych artystów, a generalnie rap muzyka straciła wielu bardzo utalentowanych twórców, niezależnie od szerokości geograficznej. Jeśli chodzi o Stany tym bardziej bolesne są takie straty bo często wiążą się z końcem jakiegoś stylu a przynajmniej dany styl rapu traci swą pozycję. W tym spisie przedstawię wg. mnie najlepsze hołdy oddane zmarłym towarzyszom sceny jak i codzienności, które zostały oddane w formie muzycznego wideo. Będą to głównie klipy z Westu, co nie dziwi, skoro tam przemoc gangów zbiera ogromne żniwo. My, tu w Polsce, możemy się śmiało identyfikować z treściami prezentowanymi w tych piosenkach, ból po stracie bliskich jest taki sam wszędzie.
Ice Cube w wielu aspektach był pionierem, także jeżeli chodzi o oddanie czci zmarłym, na EP Kill At Will z 1990 roku po raz pierwszy swą wrażliwszą stronę w utworze Dead Homiez:

Rok 1993 był rokiem gdy gangi Bloods & Crips były bliskie zjednoczeniu, objawiło się to m.in. w projekcie Bangin' On Wax gdzie możemy znaleźć utwór poświęcony zmarłym, ból nie zna podziału na czerwień i błękit co możemy zobaczyć w poniższym wideo. Niestety większość raperów z klipu też nie żyje...

Temat straty przyjaciół był bliski 2pacowi, który w 1994 z ekipą Thug Life nagrał dwa świetne hołdy w postaci - Pour Out A Little Liquor ..

.. oraz How Long Will They Mourn Me :

Rok 1995 przyniósł stratę dla sceny rapowej na skalę dotąd niespotykaną. Pierwszy raz odszedł człowiek, który w niezależnej rap grze odniósł sukces jak nikt dotychczas mowa tu o Eazy-E. Jego kumpel Dj Yella na swoim albumie dedykowanym Ericowi pt. One Mo Nigga To Go utwór 4 Tha E z udziałem Kokane'a.

Skoro jesteśmy już przy osobie Erica to grupa, która przyniosła mu największy sukces od czasu NWA czyli Bone Thugs N Harmony nagrała poświęcony mu utwór jak i generalnie, bodajże najlepszy tego typu kawałek jaki został kiedykolwiek nagrany czyli Crossroads:

Przenieśmy się teraz na Wschód i posłuchajmy Mourn You Till I Join You autorstwa Naughty By Nature, a dedykowanego 2pacowi:

A teraz powróćmy do Ice Cube'a, który dwa lata temu nagrał kawałek Why Me. Bardzo, bardzo przejmujący, zwłaszcza, że w klipie są zawarte autentyczne wypowiedzi rodziców, którzy stracili dzieci na ulicy:

Na tym kończę ten smutny wpis, jednak te numery nie raz dały mi pociechę. RIP to our loved ones!

Brak komentarzy: