niedziela, 7 listopada 2010

Attack Of Gangsta Bit**es!

Lata 90, to były czasy, kiedy to Everybody Wanna Be A Gangsta. No, może nie każdy ale na pewno wielu, chęć bycia twardym gangsterem nie ominęła dziecięcych MC jak i kobiet, które szpilki i sukienki zamieniły na bandany i szerokie spodnie. Rzeczą jasną jest, że też nie wszystkie uległy modzie. Jak wiadomo Queen Latifah czy MC Lyte stały w otwartej opozycji do gangsterskich s*k, jednak była grupa raperek, których styl ciężko na pierwszy rzut oka odróżnić od facetów. Bo i nie tylko strojem podkreślały swoją twardość lecz i głosem.
Wg mnie czołową postacią, lecz jednak najprawdziwszą (bo należącą do gangu Bloods z Com..przepraszam z Bompton) była Bloody Mary aka Nini X. Była bo niestety nie żyje, więc RIP! Jej historię przeczytacie tu:

http://www.g-funk.eu/nini-x-bloody-mary/

Zapisała się ona głównie udziałem w projekcie Bloods & Crips Bangin' On Wax, możemy ją zobaczyć w teledysku Piru Luv

Wydała ona album She's Dangerous i jest to taki album, przy którym Lil' Kim, Foxy Brown, a nawet The Lady Of Rage wyglądają jak pobożne, cnotliwe zakonnice, niech dowodem tego będzie ta oto zapowiedź:

Moglibyśmy wybaczyć ostre numery, przecież była OG Gangsta Blood, ale jeśli chodzi o styl rapu to miała konkurentkę. Konkurentka nazywa się Lichelle Laws, urodziła się w 1969 roku w Detroid i przyjęła pseudonim Boss. A Boss to akronim od Bi**h On Some Shit, prawda, że ładnie? Dorastała w środowisku klasy średniej, po skończeniu liceum Boss przeniosła się do LA, gdzie zauważył ją Dj Quik i doprowadził do kolaboracji ze swoim kumplem AMG w kawałku My Sista Izza Bi**h. Chwilę potem w 1993 nagrała dla Def Jam West album Born Gangstaz, który okazał się sporym sukcesem. Boss miała skille, jednak kawałki to 100 procentowa gangsterka, czego przedsmakiem są te oto klipy:W 1995 wystąpiła na albumie Murder Squad (odnoga South Central Cartel), pt. Nationwide w kawałku No Peace z udziałem SCC, Ice-T, RPM, Spice 1, Ant Banksa i Treacha:

Niestety nie wydała już drugiego albumu, jedynie mixtape w 2004, niestety podzieliła los większość gangsta raperek i tkwi w pamięci jedynie maniaków takich brzmień.
Dlaczego wyróżniłem te dwie panie z całej gromady mocnych, kobiecych MC's takich jak Hoez With Attidute, By**hez With Problems, Rage, Suga T, Menahjatwa, Sylk-E-Fyne, Sh'killa? Głównie ze względu na image, powyżej wymienione kobiety nie zapomniały o swojej płci mimo mocarnych liryków. A Boss i Nini poleciały na maksa, nie ma wątpliwości, że najpierw są Gangsta, a potem są Woman. Zresztą są one kluczowymi, żeńskimi postaciami stylu gangsta 93. Resztę wymienionych Pań przybliżę w przyszłości, jednak możecie sobie myśleć co chcecie ja tam też potrzebuję Gangsta Bi**h tak jak Apache:

Brak komentarzy: